| ValoareLaMinut a întrebat:

Salut, Are dreptul politia locala sa te perchitioneze? Dacă te întreabă organul de politie daca ai asupra ta substanțe ilegale/arme albe e ilegal sa-l minti? Sau sa nu-i raspunzi? Am pățit de multe ori sa ma oprească politia pe strada sa-mi ceara datele asa aiurea, au dreptul sa-ti ceara CI asa ca au ei chef?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, daca observa ca le ai asupra ta, respectiv constata o infractiune flagranta.
De asemenea are dreptul sa te legitimeze, avand in vedere L.155/2010, rep. in 2014, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 11. În domeniul evidenţei persoanelor, poliţia locală are următoarele atribuţii:
  c) constată contravenţii şi aplică sancţiuni pentru nerespectarea normelor legale privind domiciliul, reşedinţa şi actele de identitate ale cetăţenilor români, inclusiv asupra obligaţiilor pe care le au persoanele prevăzute la art. 38 alin. (2) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 97/2005 privind evidenţa, domiciliul, reşedinţa şi actele de identitate ale cetăţenilor români, republicată, cu modificările şi completările ulterioare;
  d) cooperează cu serviciile publice comunitare de evidenţă a persoanelor pentru punerea în legalitate a persoanelor cu acte de identitate expirate şi a minorilor cu vârstă peste 14 ani, care nu au acte de identitate."

10 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Da, au dreptul. E ilegal sa le ai la tine, si daca minti si le gasesc ai si probleme mai mari. Si pedeapsa e mica oricum.

| johnnny123 a răspuns:

Tu ești chiar amuzant... Mai întâi aproape mărturisești că obișnuiești să umbli cu arme albe și cu substanțe ilegale la tine, apoi spui că poliția îți cere datele "aiurea".

Păi cum ți le cere aiurea din moment ce tu ești în "offside"? Rezultă că ți le cere foarte justificat.

Pe mine de ce nu m-a oprit niciodată poliția pe stradă să-mi ceară actele? Pentru că nu fac nimic ilegal și nu trezesc niciun fel de suspiciuni când merg pe stradă.

Pe tine de ce te-au oprit de multe ori? Pentru că atunci când umbli cu arme albe și cu substanțe ilegale tinzi să ai un comportament suspicios, să umbli prin locuri suspicioase la ore suspicioase cu alti oameni suspiciosi și să intri în vizorul poliției. Este foarte simplu.

| ValoareLaMinut explică (pentru johnnny123):

De unde pana unde am zis ca port arme albe și substanțe ilegale la mine? A fost o întrebare, nu o declarație. De când e mersul pe strada suspicios? Pe ce termen se bazează suspiciunea? Poate fi definita?

| johnnny123 a răspuns (pentru ValoareLaMinut):

De unde până unde?

"Dacă te întreabă organul de politie daca ai asupra ta substanțe ilegale/arme albe e ilegal sa-l minti? Sau sa nu-i raspunzi?"

Dacă nu ai purtat și nici nu plănuiești să porți vreodată arme albe și substanțe ilegale la tine, atunci ce rost ar avea să pui întrebarea asta?

Un om care nu deține arme albe și substanțe ilegale nu are absolut niciun motiv să se întrebe vreodată "oare ce mi se întâmplă dacă mă prinde poliția cu arme albe și substanțe ilegale?"

Numai un om care a fost (sau crede ca va fi) în situația aia își pune întrebarea asta.

Și ca să-ți răspund și la întrebarea cu "pe ce se bazează suspiciunea": Uite exact așa funcționează suspiciunea. Așa cum aici ai trezit suspiciuni prin întrebarea ta, probabil că la fel trezești suspiciuni și pe stradă prin anumite indicii pe care oamenii legii le "citesc".

| Lukasssz a răspuns:

Are dreptul sa perchezitioneze.Doar e gabor.

| ValoareLaMinut explică (pentru Lukasssz):

Am citit pe undeva ca locala n are voie sa te perchizitioneze

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă ești în regula nu vad de ce nu ai arata ce ai asupra ta. Dacă refuzi sigur trezești suspiciuni. Și da, este legal.

| User252426 a răspuns:

Păi tu ai dreptul cu cuțit? Bă pușlama

| ValoareLaMinut explică:

Consulta art.372 din codul penal

| ValoareLaMinut explică:

Cam drastic, nu crezi?!