| Alex_Loris_1994 a întrebat:

As avea și eu o întrebare.....am terminat liceul și între timp mi-am depus dosarul de șomaj, după care m-am înscris la o postliceala sanitara de asistent generalist....se poate sa beneficiez in continuare de șomaj, chiar dacă sunt înscris la aceasta postliceala? Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate sa beneficiezi de indemnizatie de somaj daca urmezi studii, indiferent ca sunt la o scoala postliceala sau la facultate.
Mai mult, ai obligatia sa anunti AJOFM de aceasta situatie.

2 răspunsuri:
| aneliram a răspuns:

Bună, dacă esti la scoală de stat (buget) nu... o să îl primști după ce termini studiile- deși nu cred că verifică nimeni trebuie să anunți; dacă esti la scoală cu taxă da îl primești.

| Adrian926a a răspuns:

Cand am fost sa depun acte de somaj am auzit ca trebuie sa anunt daca intre timp am de gand sa ma angajez, ar trebui sa suni acolo unde ai depus dosarul si sa intrebi.
nu sunt sigur dar cred ca nu o sa iti mai dea somaj daca ai inceput postliceala