| numesiprenume0 a întrebat:

As dori sa stiu daca te inscrii la șomaj dupa terminarea unor studii, trebuie sa accepti locul/locurile pe care ti le propun pentru angajare?
Daca de exemplu nu gasesti un loc de munca ce nu iti place din diferite motive sau mai bine zis nu gasesti niciunul care sa iti convina...
Poti refuza?
Ofer funda pentru detalii.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, trebuie sa accepti, daca esti apt medical pentru respectivul loc de munca. Daca esti apt si il refuzi atunci nu mai primesti indemnizatia de somaj.

| Catrice a răspuns:

Refuzi = bye-bye bani.