|

Salut, as dori sa știu pe ce distanță maximă pot circula fără adeverință pe propria răspundere? Un prieten mi-a spus că i-a zis un polițist că pe o distanță de 30 de km, da întreb și aici că sa fii mai sigur

5 răspunsuri:
| a răspuns:

Nu stiu ce a inteles prietenul tau din ce i-a zis politistul. Distanta de 30 km se refera la localitatile aflate in zona metropolitana si in aceasta zona se poate circula fara declaratie. Daca localitatea ta nu se afla intr-o zona metropolitana nu poti circula legal fara declaratie.

| a răspuns:

Ce a zis Ioandelasal este corect. Cat despre zona metropolitana aceasta se afla numai in jurul marilor orase si este marcata cu indicatoare. Zona poate fi "pana la 30 Km". Deci, atentie la indicator! Nu este obligatoriu pana la 30 Km. La Oradea zona metropolitana este pana in localitatea Les (inclusiv). Asta inseamna maxim 18 Km.

| a răspuns:

Nu este vorba de nici o distanta aici, ci simplu, daca iesi din localitatea unde locuiesti tu, ai obligatia sa scrii declaratia, indiferent ca stai la marginea orasului si ai alt judet la 1km, tot trebuie sa scrii declaratia.

| a răspuns:

Te-a mințit, poți circula 300km.

| a răspuns:

Cel mai sigur este raspuns asa:
Poti circula fara acea fisa pe propria raspundere doar in raza localitatii(orasului) tale. Zi buna si lasa ca ala o vorbit cu nu stiu cine nu stiu ce...