| Tiberiu_Andrei_2001 a întrebat:

Salut ...as vrea sa călătoresc în marea Britanie pe timpul verii, cu un prieten...
Eu sunt minor ( 17 ani) și prietenul meu are 18 ani proaspăt împliniți. ...as vrea sa știu dacă aș putea face procura pe numele lui sau imi trebuie pașaport?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Parintii tai trebuie sa faca o declaratie notariala (nu procura), prin care isi dau acordul sa pleci in MB si indica drept insotitor maor pe prietenul tau. Poti merge cu cartea de identitate, nu este nevoie de pasaport. Prietenul tau trebuie sa-si scoata certificatul de cazier judiciar.

1 răspuns: