| CptBlackBeard a întrebat:

Salut, as vrea sa chem Protectia Copilului pentru tatal meu, motive personale. Tin sa mentionez ca parintii mei sunt divortati de vreo 5 ani iar eu implinesc 17 imediat. Mama e plecata in Spania cu apartament cumparat, trecut pe numele ei. In caz ca voi suna, pot fi trecut in custodia mamei fara prea mult tam-tam daca fac si eu o declaratie? ( la divort l-am ales pe tata doar pentru a continua studiile in tara).

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca „motive personale" inseamna abuzuri fizice sau psihice din parte unui parinte, poti suna si poti face o plangere, dar iese cu „tam-tam".Mai departe ei iau legatura cu mama si ea trebuie sa faca niste chestii prin tribunal, daca vrea si daca poate, si astea cam dureaza...In fine, e complicat.Citeste pe net despre custodia comuna si o sa intelegi cam cum stau lucrurile.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Protectia copilului nu se cheama pentru tatal tau ci pentru tine.
Si nu se schimba custodia decat daca mama ta ar solicita aceasta si numai in urma unui proces.
De altfel nici nu cred ca ar fi vorba de custodie unica (incredintarea minorului numai unui parinte). De la intrarea in vigoare a noului Cod civil (2011) minorul este incredintat ambilor parinti si doar domiciliul se stabileste numai la un parinte, vezi ce scrie in hotararea de divort.

| darrio2007 a răspuns:

Pentru el vrei sa chemi Protectia Copilului? Daca ai ales sa stai cu el, asteapta sa implinesti 18 ani si apoi poti pleca la maica-ta. Daca te vrea.

| Violleta2022 a răspuns:

Din cauza ca, ai ales sa stai cu tatal tau in urma divortului parintilor, el este tutorele tau legal si el decide ce se intamla cu tine. Daca refuzi sa stai cu el din motive personale, ori el ori Portectia copilului, vor decide sa te puna in Caminul de Copii, unde poti pleca abia la 18 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu ce zice legislatia, dar ai 17 ani, esti aproape adult. Mama ta cred ca si-a facut o familie acolo.
Nu stiu daca e o idee buna sa te duci la ea, asa tam nesam, fara sa vorbesti cu ea inainte sa o intrebi care-i situatia, si daca te poate lua la ea.
Nu poti sa suni la protectia copilului, Si sa te trimita astia over seas, asa tam nesam, pe capu lu maica-ta.
Ai vorvit cu ea si ai intrebat-o daca vrea sa te ia la ea?

| CptBlackBeard explică (pentru anonim_4396):

Eu cu mama ma am foarte bine, vorbim zilnic. Dupa cum am spus la divort am ales cu tata doar ca sa pot termina atudiile in oras

| CptBlackBeard explică (pentru anonim_4396):

Nu are familie nu cred ca are in gand sa se recasatoreasca, ea stie ca nu ma inteleg cu tata nu stie problemele toate dar stie ca nu prea il am la suflet