| Departure a întrebat:

As vrea sa imi cumpar un pistol airsoft. Ce reguli sunt? Unde am voise sa il folosesc? Trebuie sa am permis? Mersi

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Desi sunt jucarii, este interzis sa te afisezi in public cu ele, utilizarea fiind permisa in spatii special amenajate sau/si proprietati private fara acces public; adicatelea daca ai chef sa iesi in fata blocului cu noua ta jucarie sa le arati vecinilor ce misto scula ai tu, este posibil sa iti iei o mare amenda, si asta in cel mai bun caz.
NICIODATA nu ai voie sa ameninti o alta persoana/persoane sau sa folosesti replica in scopul autoapararii. In primul rand pentru ca aceste fapte se incadreaza in codul legislativ penal, dar nu in ultimul rand pentru ca exista sansa (in cazul autoapararii) sa faci personal mai mult rau decat bine. Este de la sine inteles ca orice folosire a replicilor de airsoft in scop criminal va fi incadrata sub aceeasi incidenta ca si in cazul armelor reale.
Concluzia si sfatul meu: replicile de airsoft le arati prietenilor in casa sau pe terenul de joc, in public vor fi transportate in genti sau cutii.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Singura conditie legala pentru cumpararea si detinerea unei replici de arma tip airsoft este sa ai varsta de 18 ani.
Sper ca nu faci confuzie intre aceasta si arma cu aer comprimat.

| AdrianLvs a răspuns:

Pistolul AirSoft nu ai voie sa il folosesti in locuri publice, ci doar in locuri private.Din punct de vedere legal replicile pentru air-soft sunt considerate arme-jucarie, prin urmare nu aveti nevoie de permis port arma pentru achizitionarea unui astfel de produs, insa trebuie sa fi implinit varsta de 18 ani.

| Merius1377placegd a răspuns:

Trebuie sa stii cum sa te impusti singur intai