| Ionel54321 a întrebat:

Salut, as vrea să-mi cumpăr o arbaleta de pe internet (de la chinezi, pe Alibaba mai exact) și nu sunt sigur daca mă saltă poliția la vama sau daca pot să plec cu ea liniștit acasă, sau daca vine prin curier sa am la fel probleme (nu am mai dat comanda de pe internet până acum).
Trebuie permis de port arma sau alte acte? Daca da, ce trebuie mai exact sa fac ca să-l obțin în mod legal fara multe bătăi de cap?
Țin să precizez că nu vreau sa o folosesc pentru vânătoare sau alte acțiuni periculoase (îmi e milă uneori sa omor și gândaci de bucătărie) ci doar pentru distracție (tras la țintă în curtea din spate) și că nu am de gând să o scot de pe proprietatea mea mai ales în locuri publice

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti detine legal arbaleta doar daca o notifici la politie, aceasta se incadreaza in categoria D - arme supuse notificarii din Anexa 1 la L.295/2004, privind regimul armelor şi al muniţiilor, rep. in 2014, cu md. si compl. ulterioare.
Trebuie sa ai si varsta de minima de 18 ani.

| Ionel54321 explică (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc pentru răspuns.
Vârsta legală o am, ce mă frământă acum este unde mă duc mai exact sa o notific, trebuie la Județeană sau merge la orice secție din apropierea domiciliului?
Îmi pare rău dacă e o întrebare stupidă dar neobișnuința cu astfel de lucruri îmi dă ceva bătăi de cap
Mulțumesc încă odată că ți-ai rupt din timpul tau pentru a-mi răspunde

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ionel54321):

Notificarea se face la Serviciul de arme de la Politia judetului.