Întrebare recomandată | AGentulP a întrebat:

Salut.
As vrea sa stiu ce acte imi trebuie ca sa pot pleca in strainatate, insa am urmatoarea problema.
Parintii mei sunt divortati, eu am fost dat in custodia tatalui, am 17 ani si as vrea sa stiu ce acte imi trebuie pentru a pleca. Daca trebuie si ceva de la mama, stiu ca trebuie o procura dar mai e ceva? Astept raspuns urgent.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul tau ai nevoie doar de o declaratie (nu procura) a tatalui tau, autentificata de un notar public, prin care isi da acordul sa pleci in strainatate si indica un insotitor major, poate fi si soferul cu care mergi. Mai ai nevoie de cartea de identitate sau pasaport si o copie a hotararii de incredintare. In acest sens sunt prevederile L.248/2005, privind libera circulatie a cetatenilor romani in strainatate, cu md. ulterioare, citez:
"ART.30.(1) Organele poliţiei de frontieră permit ieşirea din România a cetăţenilor români minori numai dacă sunt însoţiţi de o persoană fizică majoră, în următoarele cazuri:
d) minorului care este titular al unui document de călătorie individual sau, după caz, al unei cărţi de identitate şi călătoreşte însoţit de o altă persoană fizică majoră i se permite ieşirea în aceleaşi condiţii şi împreună cu aceasta numai dacă persoana însoţitoare prezintă o declaraţie a ambilor părinţi sau, după caz, a părintelui căruia minorul i-a fost încredinţat prin hotărâre judecătorească rămasă definitivă şi irevocabilă, a părintelui supravieţuitor ori a reprezentantului său legal, care să cuprindă acordul acestora cu privire la efectuarea călătoriei respective de către minor, la statul sau statele de destinaţie, la perioada în care urmează să se desfăşoare călătoria, precum şi datele de identitate ale însoţitorului respectiv."

9 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Gasesti informatii complete pe site-ul Politiei de Frontiera (http://www.politiadefrontiera.ro/)--- vei gasi chiar si modelul declaratiei notariale cu un clik pe "Conditii de calatorie"_> "cetateni romani" ->" conditii de iesire din tara pentru cetatenii romani minori"

| zdrangoi a răspuns:

Ai nevoie de procura de la ambii parinti.

| AGentulP explică (pentru zdrangoi):

Spune-mi te rog, esti in domeniu?
Daca da, spune-mi daca in afara de procuri, mai e nevoie de altceva?
Iti mentionez ca urmeaza sa plec cu un sofer de la transporturi, stiu ca trebuie sa fie el imputernicit, altceva?

| zdrangoi a răspuns (pentru AGentulP):

Nu sunt jurist, dar banuiesc ca da.
Cum sa treaca granita cu un/o minor/a?

| AGentulP explică (pentru zdrangoi):

Pai da, sa fac procura pe sofer pentru mine.

| Matt24 a răspuns:

Acordul ambilor parinti este necesar ca sa pleci

| elyn a răspuns:

Daca tatal tau detine un document din care sa reiasa ca esti dat spre crestere si intretinere dumnealui, nu ai nevoie decat de pasaport, dupa caz, daca nu ai nevoie de procura de la mama, consulta un avocat!

| Fetytza99 a răspuns:

Trebuie sa dea mama iscalitura ca e de acord sa plece cu tine in strainatate, mai ales ca esti minor

| llauraa a răspuns:

Pai iti trebuie procura de ambii parinti si daca pleci in afara europei ai nevoie de pasaport