| alexandruenache a întrebat:

Salut, aseara am dat o declaratie la politie in urma unui apel 112 deoarece am fost amenintat insa am refuzat sa depun plangere. Intrebarea mea este: IN INSTINTAREA PE CARE O VOI PRIMI ACASA IN PLIC VOR APAREA CELE DECLARATE DE MINE IN PROCESUL VERBAL SAU DOAR CA AM FOST AMENINTAT?

Răspuns Câştigător
| nifron a răspuns:

Salut! Eu cand am primit, era numai instiintarea. Cred ca e la fel peste tot, nu difera de la caz la caz.

| alexandruenache explică (pentru nifron):

Si nu scria niciun detaliu in ea, nu? Nu vreau sa afle parintii mei sa se ingrijoreze atata tot.

| nifron a răspuns (pentru alexandruenache):

Nu scria, dar posibil sa te cheme iar la post.

13 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai dat o declarație dar nu ai depus plângere? Ai fost ameințat de cine, cum? Acasă nu vei primi nici o înștiințare. Ce înștiințare să primești, de la cine? Ce declarație ai dat? Cum ai dat-o și de ce?
Cine a dat apelul la 112?

| alexandruenache explică (pentru sadrian46):

Am fost atacat de niste cetateni de etnie roma sa zic asalaughing am sunat 112 a venit politia, am mers la sectie unde am povestit ce s-a intamplat, am semnat procesul verbal si am plecat, la final mi-au zis ca s-a rezolvat totul si ca o sa primesc acasa o instintare de la Parchet.

| sadrian46 a răspuns (pentru alexandruenache):

Se va întîmpla așa.
Dacă ai dat identitatea persoanelor care te-au agresat ele vor fi chemate la un interogatoriu la poliție.
Acel s-a rezolvat totul al polițistului nu știu ce înseamnă.
Poliția le face un dosar, el este trimis la un procuror care ia o decizie legată de agresiunea lor. Dacă se consideră că sunt vinovați, asta înseamnă că ai martori, căci dacă nu ai, va fi cuvântul tău contra cuvântului lor, și procurorul le dă NUP. Ei, această decizie a procurorului, o vei primi ca înștiințare acasă. Asta se poate întâmpla cândva, chiar și peste două luni.

| alexandruenache explică (pentru sadrian46):

L-au luat pe respectivul in masina si l-au adus la sectie. Mi-au zis ca nu se ajunge la procuror pentru ca fapta savarsita a fost de amenintare si eu decid daca fac plangere sau nu. Am ales sa nu iar 10 min mai tarziu i-au dat drumul individului respectiv

| alexandruenache explică (pentru sadrian46):

Si nici nu am martori

| sadrian46 a răspuns (pentru alexandruenache):

Dacă nu ai martori. iar ei nu ți-au produs o vătămare corporală, cu atât te alegi, cu procesul verbal. Și o înțtiințare de la procuratură că fapta nu a putut fi dovedită, deci zero. Eu am pățit așa.

| sadrian46 a răspuns (pentru alexandruenache):

Ți-am spus eu. Mâine va fi din nou pe stradă. și va proceda la fel. Justiție care ține cu infractorii.

| alexandruenache explică (pentru sadrian46):

In posta primesc si copie dupa procesul verbal? Instintarea de la procuratura contine detalii din procesul verbal? Nu vreau sa afle mama sa isi faca griji.

| alexandruenache explică (pentru sadrian46):

Sunt la medicina, nu am deloc habar de chestiuni legalesad

| sadrian46 a răspuns (pentru alexandruenache):

Nu. Prin poștă primești o concluzie a procurorului referitoare la speța respectivă. Dar se mai poate întâmpla ceva. Dacă nu ai depus plângere, și nu ai pățit nimic, de aceea să fi spus polițistul că s-a rezolvat. că ei nici măcar nu mai fac un demers juridic sau un dosar să ajungă la procuror, căci este munca lor în zadar, și găsesc o forrmă să inchidă cazul acolo la poliție, și să nu mai primești chiar nimic. Eu așa am pățit o dată.

| alexandruenache explică (pentru sadrian46):

Multumesc mult pentru ajutor!happy