| ionut1732 a întrebat:

Astăzi ai mei au plecat în oraș cu treabă la bancă. Mama a avut de scos un card bancar, tata a însoțit-o pentru că ea nu are carnet de conducere. Dimineața, au fost opriți de un echipaj de politie care a spus că declarațiile sunt in regula, că pot pleca la banca. La întoarcere, au fost opriți de un alt echipaj, care le-a comunicat că declarațiile nu sunt valabile și ca atare vor fi amendați. Când tata a cerut lămuriri, polițistul i s-a adresat cu "Valea!" si l-a obligat să plece. Menționez că din punctul meu de vedere declarațiile au fost corect completate. In prealabil, alt polițist le-a fotografiat buletinele. Vor primi amenda sau nu, dacă polițistul nu a întocmit proces verbal?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-avem de unde sti sigur, procesul-verbal de contraventie poate fi intocmit si ulterior si apoi trimis la domiciliu. In orice caz, daca este asa cum ai spus si vor fi amendati, parintii tai pot face plangere contraventionala la judecatorie, in termen de maximum 15 zile de la primirea p.-v.c. si pot castiga.