| Jager a întrebat:

Astazi am codus masina lui taica-miu pe un drum de tara, unde nu circula masini prea des, de obicei carute. El era in dreapta si ne-a oprit un granicean (politist de frontiera), care ne a intrebat unde mergem si chestii din astea. Intrebarea mea este daca ei contacteaza si politia rurala si ce patesc daca sunt prins de ei la volan.
P.S: Mereu sunt cu taicamiu cand conduc si doar pe drum de ţară batatorit.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Incetati cu asemenea fapte, daca te intreba de permis puteati avea dosar penal amandoi, tu pentru conducere fara permis si tatal tau pentru incredintarea masinii, stiind ca tu n-ai permis.
Sunt drumuri publice toate caile rutiere, pe care pot circula masini, mai putin cele semnalizate ca nu sunt drumuri publice.

| Jager explică (pentru Ioandelasal):

Pe cele care mergeam nu erau semnalizate. Ala doar ne-a intrebat unde mergem si cum ne cheama, apoi a plecat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

De data asta cel mai probabil ati scapat daca va lasat sa plecati... data viitoare cine stie ce doasar penal va asteapta.

Daca drumul pe care mergi tu e incadrat ca si drum public poti fi si cu toata familia ca tot dosar penal inseamna daca nu ai permis

| OldSoul a răspuns:

Nu patesti nimic, dar mai bine nu ai mai face asta, data urmatoare s-ar purea sa dati de politia rutiera si o sa va primiti pedeapsa...

| Kennedy97 a răspuns:

Nu era rutiera. Deci normal, ar fi să nu păţiţi nimic. Normal aşa ar fi.

| Vasile_Francisc_1980 a răspuns:

Sa zici merci ca nu te-a intrebat de acte. si tu si taica-tu puteti sa infundati puscaria. tu pentru faptul ca n-ai carnet si conduci masina si el pentru intrainarea masinii unei persoane fara carnet. se fac vreo 2 ani asa. plus alti 2 daca granicerul da cu subsemnatul ca tu ai vrut sa treci granita

| Jager explică (pentru Vasile_Francisc_1980):

Nu am vrut sa trec granita, de fapt, nici nu am avut cum laughing Poti trece Prutul cu masina?