| imale a întrebat:

Astazi, am mers de la Baia Mare pana la Cluj cu masina. La iesire din Buciumi, a fost un echipaj de politie si RAR'ul. Inainte de a ajunge la locul unde era echipajul politiei am depasit o masina care era in fata mea ..era marcaj continuu,. drum drept. si m'o vazut politistul si m'o oprit. Mi'o facut proces verbal, amenda si suspendarea permisului de conducere. N'am semnat procesul verbal. politistul mi-a eliberat dovada inlocuitoare pe 15 zile. Ce ziceti? Cum ar fi bine sa procedez? Eu m-am decis sa depun contestatie, nu mi se pare corect sa mi se suspende permisul pentru atat.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Mi se pare ca nu cunosti legislatia, asa ca iti recomand sa o studiezi.
Totusi, daca esti nemultumit, poti face plangere contraventionala, in maximum 15 zile, la judecatoria din circumscriptia careia este agentul constatator, cred ca Judecatoria Baia Mare.

| LioErnest a răspuns:

Ai depasit pe linie continua, are tot dreptul.