| LoveSleep a întrebat:

Aveam azi niste treaba in oras si cum ma grabeam am parcat intr-o zona de stationare interzisa. Cand m-am intors, astia îmi blocasera masina si i-am intrebat daca pot sa platesc direct, sa nu o mai duca nicaieri. Au zis ca da, am platit, iar la final, politistul îmi zice ca mi-a dat avertisment. Care e faza? Se poate si avertisment si amenda? Gen, avertisment pentru punctele de penalizare si amenda pentru stationarea interzisa?

Răspuns Câştigător
| Lostlyric a răspuns:

Da. Avertismentul e pentru codul rutier, ti-o da politia pentru abatere de la codul rutier si amenda ti-o dau cei de la primarie/ firma de ridicare a autovehiculelor. Scuze pentru raspunsul intarziat.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cred ca ai platit pentru deblocare si sanctiunea contraventionala a fost avertismentul.

| Țoglă a răspuns:

Nu poți plăti pe loc la polițiști o amendă și mai ales fără să primești vreo chitanță. Cred că îți dai și tu seama acum la ce mă refer.

| gigite a răspuns:

Nu! ce ai facut : plata a fost spaga, si apoi ti-a dat p.v. cu avertisment ca sa-ti inchida gura si capu' pentru ca tu nu trebuie sa citesti procesul verbal sa vezi si cu ochii si cu capu' ce a scris 'AVERTISMENT". Ca asa e la noi.

Răspuns utilizator avertizat
| Kuroo a răspuns:

A... tu ai 18 ani pentru permis? Ce mare te-ai facut...

| dbigiu84 a răspuns:

Banii pe care i-ai dat politistului au fost spaga, cel putin asta a facut el si dupa ti-a dat un avertisment.