| java12345678901211144133ytrytu78909876545 a întrebat:

Salut, avertismentele de la poliție au vreo insemnatate, astazi am fost oprit cu bicicleta pentru a mi se cere actul de identitate, aveam doar poza cu el pe telefon, am primit si o vesta din partea lor si am fost scutit de amenda, insa nu știu de ce poliția incearca sa induca teama prin chestii de genul, cumva la un numar de avertismente se primește vreo sanctiune? Pe avertisment scrie ca am condus bicicleta fara act de identitate, dar datele le au luat din poza de pe telefon.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si avertismentul este sanctiune contraventionala dar nu conteaza foarte mult.
Nu exista vreo prevedere legala privind obligatia sa fii amendat dupa un anumit numar de avertismente dar agentul constatator, daca te verifica in baza de date, poate tine seama de avertisment si sa-ti dea amenda la o noua contraventie, mai ales pentru contraventii la circulatia rutiera.

Bula
| Bula a răspuns:

Trebuie sa ai actul de identitate in original la tine, daca circuli in trafic (conform legii).
Vesta ai primit-o s-o porti cand mergi cu bicicleta, sa poti fi observat (mai ales pe timp de noapte).
De asemenea, trebuie sa ai si sa folosesti si luminile de avertizare ("ochi de pisica, Led-uri) pe timp de noapte, dar si farul bicicletei si sa functioneze bine!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Avertismentele apar in baza de date. Daca te mai opreste un politist peste ceva timp, si din nou nu ai actul de identitate, el poate fi indreptatit sa iti dea amenda, nefiind la prima abatere.
Asta e singurul dezavantaj al avertismentelor.
Daca devii sofer profesionist vreodata, la angajari ti se va cere cazierul rutier, iar acolo apar toate amenzile si avertismentele de circulatie pe care le-ai primit, indiferent ce conduceai. Deci persoana care te angajeaza, stie ca ai condus bicicleta fara buletin laughing

| RxTx a răspuns:

Mie mi-au luat ventilele spunându-mi că nu am voie cu bicicleta pe drum european E85

Dar pe unde să mă deplasez între orașe daca nu exista pista pentru biciclete?

| java12345678901211144133ytrytu78909876545 explică (pentru RxTx):

Ar trebui sa faca piste de biciclete in toate orasele, pentru a incuraja mersul pe bicicleta si pentru siguranta.

| RxTx a răspuns (pentru java12345678901211144133ytrytu78909876545):

Până la utopia cu poate de oraș în biciclete!
TREBUIE SA ATRAGEM ATENTIA CA SUNT MULTE ORASE DIN CARE NU SE POATE IESI MERGE IN MOD LEGA CATRE NICI UN ALT ORAȘ CU BICICLETA!

Peste tot la toate ieșirile din orașe sunt semne cu interzis cu bicicleta

Care mergeți de la Focșani prin Buzău prin Urziceni Pitești Dealul Negru Sibiu

Deschideți ochii și veți vedea că peste tot sunt semne între orașe și în orașe interzis cu bicicleta!

Dar și în ziua de azi dacă chiar vreți să se ia poliția de voi și să nu vă lase și gata incercati să ajungeți din Buzău la Sărata Monteoru

Să vedeți că la merei exista un polițist care chiar nu lasă nici un biciclist să treacă peste felul mare sau cum se cheamă un deal ce se.afla între aceste localități
Și alt drum de acces nu exista

Cum faci când polițistul se înverșunează să îți arate că este interzis cu bicicleta și să nu vrea sa te lase să treci nici dacă îi spui să îți dea amenda

| java12345678901211144133ytrytu78909876545 explică (pentru RxTx):

Nu ai decât sa mergi pe langa, dar si asa te tine la întrebări si oricum nu stii cum iti vine vreunu din spate si trage pe dreapta... deja știi ce urmeaza. Nu aveam decat sa speram la un viitor mai bun si mai corect, mentalitățile vechi au avantajele si dezavantajele lor, reprezinta dovada unei perioade, dar o data si o data trebuie sa ne adaptam la cerințele normale pentru acest secol.

| catalin09023 a răspuns:

Salut,

Nu. Numărul de avertismente nu atrage cu sine o amendă. Ești obligat să ai asupra ta actul de identitate atunci când conduci fie o bicicletă, fie o mașină.

Momentan, legislația din România nu îți permite să prezinți polițiștilor actul de identitate în format virtual. (E ca și cum ai merge la bancă să scoți niște bani doar cu o poză cu buletinul. Oare îți va da cineva? Nici nu se uită la tine până nu duci actul în original. =) )

Faptul că ai primit doar un avertisment este dovada că au fost băiețași, și nu intenția de a-ți instala frica unei posibile amenzi.