| 2P a întrebat:

Salut, Aveti idee daca pot merge in Bucuresti la notar sa cumpar o locuință? Locuiesc la 140km iar in localitatea mea toate notariatele sunt inchise si am decis cu vanzatorul sa facem acolo actele

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ai voie, cumpararea unei locuinte nu constituie o urgenta, mai ales ca puteti incheia un antecontract, acesta se poate face si sub semnatura privata iar la notar va puteti duce dupa ce nu va mai fi stare de urgenta si vor reincepe si notarii munca.

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Stai ca incepe criza financiara si scade pretul poate gasesti alta mai smechera

| sierra1 a răspuns:

Da, poți - sunt notariate care vă primesc cu o programare telefonică prealabilă. Caută și sună. Cu deplasarea, rezolvați voi

| 2P explică (pentru sierra1):

Nu programarea si vizita la notar e problema ci ce trebuie sa scriu pe Declaratie

| sierra1 a răspuns (pentru 2P):

Cum îi mai spuneam unuia: nu cumva ești cu cel ce are părinții bolnavi și tocmai mergeai la ei să-i ingrijești?

"4. motive justificate, precum îngrijirea/ însoțirea unui minor/copilului, asistența persoanelorvârstnice"

| mihai69 a răspuns:

Faceți un act sub semnătură privată - e la fel de valabil ca actul vizat de notar.
Poate fi autentificat / redactat din nou ulterior, dacă părțile simt musai nevoia.