| AmarruShakur a întrebat:

Azi unul era sa se urce pe mine cu camionul, cand s-a bagat in depasirea unui obstacol, evident neregulamentar. Concret, eu mergeam pe sensul meu, la paralel cu obstacolul lui, aproape sa trec de acesta. TIR-ul a venit mergend pe contrasens, s-a oprit in fata mea si m-a fortat sa dau cu spatele ca sa depaseasca el obstacolul. Cum nu este vorba de prioritate pentru drum ingustat, pentru ca drumul ingustat nu este definit de un obstacol, ci de un indicator specific, a cui este vina? In timp ce dadeam cu spatele mi-am exprimat respectul pentru soferul "profesionist" prin semnul mijlociu si a zis ca imi retine numarul sa ma duca la politie cu filmarea lui din camera de bord, ceva in genul asta. Cum ar putea face asta daca pe camera se vede ca nu a dat prioritate si ar putea sa ramana fara permis o luna de zile? Pot eu sa patesc ceva? A mai si amenintat ca imi cauta masina sa imi faca de lucru...

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

A fost doar o incercare de intimidare, sigur ca nu o sa faca nimic.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Crezi ca tiristii au timp de mers la politie sa dea declaratii?

| CodrutElian1990 a răspuns:

Chiar daca nu are semn de circulatie, prioritatea la drumul ingustat din cauza unui obstacol este definita: prioritate are cel care circula pe partea fara obstacol. Daca obturarea este sub forma de palnie, cel ce urca are prioritate. Daca nu este la buna intelegere.
Bineinteles, eu il inteleg ca a cerut sa dai tu inapoi, deoarece un tir se manevreaza mai greu. Chiar daca a gresit tiristul, trebuie intelegere.
Cat priveste, daca se duce la politie si din filmare reiese ca nu ti-a acordat prioritate, el se alege cu suspendarea carnetului, iar tu cu o amenda de la 9 la 20 de puncte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tara este corupta, deci... ascunde masina, doar cu asa amenintare deja l-ai ars daca ii faci reclamatie. Important sa nu poata el sa-ti faca altele.

| DejaVuDoc a răspuns:

Nu iti face absolut nimic, am permis de cativa ani si am patit asa cu un microbuz (Bucuresti-Alexandria), efectiv m-a bagat in sant si el a oprit ca nu avea unde sa se duca. A urlat la mine ca el s-ar fi angajat regulamentar in depasire si ca as fi accelerat eu rau ca sa nu il las, ca sunt un copil dement de fac asa ceva. Ca el are camera in bord si ca ma da la politie, i-am recomandat sa sunam atunci pe loc daca este el asa sigur, dar a insistat ca trebuie sa ajunga la timp altfel ii taie seful de la gara din salariu. Nu m-a deranjat nimeni de la politie si nici el, sunt cred ca 2 ani de atunci. Stai fara griji, te-au vazut tanar cum m-au vazut si pe mine si au zis ca pot fi smecheri. Si eu l-am injurat de fata cu tot microbuzul, desi nu cred ca are camera cu audio, avea martori si tot nu s-a intamplat nimic. Stia si el ca i se ridica permisul pentru asa ceva si mie sa zic imi dadea o amenda. Deci nu iti face griji.

| stevethelegend a răspuns:

Având în vedere că el a filmat, el are probleme, mergând și pe contrasens, tu n-ai ce să pățești dacă i-ai arătat degetul mijlociu, acesta fiind doar un semn, eu zic să faci suni la poliție. Baftă