| anonim_4396 a întrebat:

Salut băieți și fete, am și eu o mică întrebare, la 17 ani am condus o mașina fără permis și am fost prins, din cauza stării de urgentă covid nu s-a mai făcut judecată, am băgat dosarul, am dat sala acum 2 zile și am luat-o, după mi-a venit plicul "Citat penal" și am orașul peste 2 luni, îl mai pot da?

Răspuns Câştigător
| Balalau95 a răspuns:

Pana nu au o hotarare definitiva si irevocabila ca esti condamnat penal, ai dreptul la prezumptia de nevinovatie si deci si la carnet

insa "din cauza stării de urgentă covid nu s-a mai făcut judecată" asta nu exista, ca s-a amanat samd, poate, insa poate ca ti-au trimis citatiile la o adresa gresita si dosarul se judeca in continuare, in locul tau m-as agita SERIOS cu avocat si aparare, mai ales ca nu aveai varsta majoratului cand ai comis fapta si nu a fost nimeni ranit si nici o dauna (s-ar putea sa scapi fara cazier)

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sustine proba practica dar, daca vei fi condamnat penal, ai obtinut degeaba permisul de conducere, acesta iti va fi anulat.
Conform OUG 195/2002, cu modificările şi completările ulterioare, citez:
"ART.114.(1) Anularea permisului de conducere se dispune în următoarele cazuri:
f) permisul de conducere a fost obţinut în perioada în care titularul era cercetat sau judecat în cadrul unui proces penal pentru săvârşirea unei infracţiuni la regimul circulaţiei pe drumurile publice, atunci când acesta a fost condamnat printr-o hotărâre judecătorească rămasă definitivă."

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pana esti condamnat poti da examenul. Iti iau ei permisul dupa

| sierra1 a răspuns:

"condus o mașina fără permis...mi-a venit plicul "Citat penal""

ne bucurăm pentru tine

| zilog a răspuns:

Fate ca nu ai stiut nimic mergi si ia carnetul
daca reusesti sa iei carnetul poti sa arati la instata ca esti capabil sa conduci o masina
si atunci o sa fie mai ingaduitori cu tine de cat daca nu ai avea carnet de loc

ce mi-ar place sa faci puscarie ca sa fii un exemplu pentru toti prietenii tai sa nu cumva sa mearga si ei fara carnet
m-ar unge pe suflet
pentru ca daca omorai pe cineva
asa mai trebuie sa fie arsa pe rug cate o vrajitoare in piata publica ca sa fie data de exemplu comunitatii locale pentru ca sa nu mai apara si ate cazuri asemanatoare
atfel daca tu vei scapa de puscarie maine poimaine poate ca o sa iti vina ideea sa unbli cu o greanda fara permis de port grenada
sau ceva de genul acesta
si cine stie unde se ajunge poate ajungi chiar parlamentar
sau mai bine poate ajungi chiar sef de stat presedinte
si daca toti copii vor sti ca presedintele a umbalt fara carnet
si nu a stat la casa de nebuni macar
atunci vor umbla toti teribilistii fara carnet si se va umple tara d copii la voan fara carnet
daca presedintele tarii a umblat fara carnet atunci ce ai cu noi domnule militian

| AbyAlberto17 a răspuns (pentru zilog):

Frt pentru mine pușcăria in Craiova este imposibila in orice cazhappy

| FlowVODA a răspuns:

Ai primit deja raspunsul, deocomanda te bucuri de ''prezumtia de nevinovatie'', deci da, poti sustine proba practica.