| PicosMarian a întrebat:

Salut, banii din pensia mea alimentara de la tata sunt folosiți in alte scopuri decât întreținerea mea, pot face ceva din punct de vedere legal sau poate face tatal meu ceva?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui ce varsta ai si de ce sustii ca banii proveniti din obligatia de intretinere, platita de tatal tau, nu sunt folositi pentru intretinerea ta.
Daca esti intretinut normal de mama atunci n-ai ce face, nu cred ca oricine altcineva ar pune separat banii proveniti din obligatia de intretinere si numai pe aceia i-ar folosi pentru intretinerea celui pentru care i-a primit.
Doar daca mama nu te intretine normal tatal tau ar putea solicita sa-ti fie stabilit domiciliul la el si mama sa plateasca obligatia de intretinere.

| Catrice a răspuns:

Neața. Câți din copii din tomani crezi ca au avut și au pensia/alocația pe mana?hee hee

| mi25 a răspuns:

Pentru intretinerea unui copil sunt necesari mult mai multi bani decat pensia de intretinere. Ioandelasal a spus exact: pensia de intretinere (nu se mai numeste pensie alimentara) este o mica parte a nevoilor unui copil pe care parintele ce-l intretine ii foloseste dupa nevoi.
Cum ai vrea tu ca mama ta sa foloseasca acesti bani? Sau crezi ca daca ii foloseste, de exemplu, pentru plata utilitatilor nu este corect?

| Sophieka a răspuns:

Contacteaza-l pe utilizatorul : Ioandelasal

Dumnealui iti poate spune ce poti face.

| Sophieka a răspuns:

Se pare ca nu ai o relatie buna cu mama din ce reiese din aceasta intrebare. Mai sunt multi in cazul tau, insa e bine ca vrei sa actionezi. Pensia alimentara sunt banii care ti se cuvin tie, si intretinerii tale.

| PicosMarian explică (pentru Sophieka):

Nu tocmai mama, acei bănuți sunt ridicați de aceasta iar dupa înmânați bunici, bunica recent se plângea ca nu avem bani si asa de nicăieri are 420lei sa plece in pelerinaj.
380 primeste mama + 70 la executor pe care ii poate ridica oricand.
Dintr-un motiv necunoscut, aceasta mi-a adus la cunoștință ca trebuie sa revina cu un telefon pe data de 20.
Țineți cont ca acei bani pot fi ridicati oricandhappy

| PicosMarian explică (pentru PicosMarian):

A mai fost o ocazie cand din calcule acei bani de la executor erau in jur de 500-600 lei.
Suma actuala retrasa a fost 360 sau ceva in genul.
Suna de parca cineva isi baga nasul la acei banihappy