| anonim_4396 a întrebat:

Salut/Buna!
O femeie si un barbat(nu au fost niciodata casatoriti) s-au iubit si au facut un copil, dupa 14 ani s-au despartit, mama copilului a fost data in judecata pentru custodia copilului si ea l-a castigat.
Acum... copilul are 14 ani si sta cu ma-sa, daca aceasta vrea sa se duca in Spania sau Franta cu copilul are voie fara acordul tatalui sau fara ceva de la notariat de la tatal copilului(gen o semnatura sau ceva)?
Dar daca pana la despartire ar fi fost casatoriti si sunt divortati acum?
As prefera un raspuns serios, corect. Multumesc frumos!

Răspuns Câştigător
| CarcotasulVesel a răspuns:

Daca tatal are drept de vizitare, deci custodia nu e absoluta (si de obicei nu e) atunci nu poate sa plece fara acordul tatalui, iar daca nu il obtine, singura solutie e sa se judece din nou pentru custodia absoluta

din cate stiu eu, tatal are dreptul sa isi viziteze copilul, iar plecarea in alta tara pune o limita serioasa la asta

totusi, ar trebui sa vorbesti cu un avocat de divorturi si custodie a minorilor, platesti consultatia si o sa se uite peste tot cazul tau si o sa iti dea o opinie PROFESIONISTA pe cazul tau particular

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, mama ta are nevoie de Procura Notariala, semnata de tatal tau, ca-i de acord sa plece cu tine in Spania.
Chiar daca nu au fost casatoriti, faptul ca se mentioneaza o custodie aici, inseamna ca tatal te-a recunoscut legal si are toate drepturile de parinte, asupra ta.
Acelasi lucru este valabil si pentru cazul in care parintii sunt divortati. Procura Notariala, ca este de acord, ca minorul (sub 18 ani), sa plece peste hotare cu mama sau tatal sau.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Din câte știu, are nevoie și de acordul tatălui ca să îl ducă în străinătate, dacă copilul este minor.

| Bondarel99 a răspuns:

Copilul nu are voie sa paraseasca tara fara acordul scris al tatalui asa ca nu iti face griji.

| SG1995 a răspuns:

Măi sfatul meu e să o lași să plece cu copilul, ăla mic afară poate prinde șansa la cetățenie și șansa la o viață mai bună. Nu e ca și cum nu l-ai mai vedea niciodată.

| Iote a răspuns:

Daca s-au judecat pentru custodie, inseamna ca el l-a recunoscut. Atunci, este nevoie de acordul sau. Indiferent daca au fost casatoriti sau nu. Exceptie, doar daca mama are custodia totala. Nu ne spui asta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multumesc mult pentru ca m-ati lamurit.
@Demidol si @AnaMaria50 NU am nici un copil si NU sunt minor.hee hee M-am contrazis degeaba cu o prietena pentru ca observ ca avea dreptate.

| Demidol a răspuns:

Inteleg ca tu esti tatal. L-ai recunoscut. Dar nu ne spui cum "sta cu ma-sa" acel copil. Are custodia totala? Daca da, poate pleca. Daca nu, este nevoie de acordul tatalui, dat in fata notarului. Asta era valabil si in cazul unui divort. Degeaba intrebi "ce ar fi fost daca...", nu se mai poate indrepta trecutul.