| cawisemy a întrebat:

Salut,
Bunica este de acord sa faca un testament, potrivit caruia, dupa moartea sa, 5/8 din casa sa fie al meu(3/8 este a mamei). Si vrea sa precizeze ca eu am obligatia de a o ajuta cand/daca ea devine incapabila sa aiba grija de ea.
Sunt curios, cam cat ar costa toata procedura, testamentul asa aproximativ.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Testamentul este pentru cauza de moarte si nu poate contine dispozitii in legatura cu intretinerea. Cel mai bine ar fi sa incheiati un contract de intretinere, daca ai posibilitatea s-o intretii.
Un testament autentic, facut la un notar public, costa minim 90 lei (onorariul notarial minim 50 de lei, taxa inscriere in registrul notarial central 15 lei si TVA de 20% la ambele).
La moartea bunicii testamentul poate fi atacat, daca exista si alti mostenitori si daca s-a incalcat rezerva succesorala a acestora.
Trebuie sa stii ca mostenitorii bunicii, in primul rand, sunt fii si fiicele acesteia (daca exista).

| cawisemy explică:

Stiu ca mostenitorii sun fii si ficele, cum bunica are o singura fata (mama) ea mosteneste totul dupa ea, dar eu vreau sa obtin macar partea bunicii 5/8 din casa, restul de 3/8 a obtinut mama, dupa moartea bunicului.

| Ioandelasal a răspuns (pentru cawisemy):

Mama ta are dreptul si la partea bunicii, la decesul acesteia.
Daca bunica face testamentul si mama ta nu este de acord va putea obtine jumatate din partea actuala a bunicii, aceasta constituie rezerva succesorala.
Sigur ca, daca mama ta este de acord, bunica poate sa-ti dea partea sa prin testament.

| raluk27 a răspuns (pentru cawisemy):

De ce sa te complici cu testamentul?
În primul rând, este supus reductiunii, dacă mai sunt și alte moștenitori rezervatari.
În al doilea rând, testamentul e doar o dispoziție pentru cauza de moarte, nu un act de proprietate. Ceea ce înseamnă că la decesul bunicii trebuie dezbătută moștenirea.
Dacă bunica dorește să îti lase acei 5/8, îti poate face din timpul vieții o donatie pe aceasta cota.