| Mogiojojo a întrebat:

Salut. Când te angajezi undeva și îți cere certificat de cazier îl verifică cineva gen angajatorul să vadă dacă este valabil (cu seria) sau pur și simplu îl trântește în dosar și atât? Dacă cineva îl falsifică?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de angajator si postul pe care se angajeaza.
In orice caz cred ca sunt foarte putini angajatori care verifica, macar vizual certificatul, marea majoritate au incredere ca este real.

| cristi202 a răspuns:

Nici macar nu e trintit la dosar. Cind am avut nevoie de el, s-a uitat la el si mi l-a dat inapoi. Asta intotdeauna. Pentru ca e valabil daca nu ma insel un an de zile, si poate mai ai nevoie sa il folosesti. Deci e posibil sa fie usor de falsificat. Insa sa te tii bine daca esti prins.

| Simpatic a răspuns:

Cred ca se merge pe incredere, ca acel certificat e original, stiind cu totii faptul ca falsul in acte este infractiune si se pedepseste cu inchisoarea.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Unii il verifica, altii nu.
la urma urmei e doar responsabilitatea ta si tu raspunzi penal daca il falsifici

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Aoleu, dar ce ai facut?

Daca se cere la dosarul de angajare, atunci restul... tine doar de angajator si persoanele responsabile de verificare daca vor sau nu sa il verifice. Nu sta lumea sa verifice cat de autentic este dosarul respectiv, in principiu. Asta desigur depinde si de unde te angajezi.

| mi25 a răspuns:

Unii cred ca angajatorul verifica acel cazier. O firma are persoana anume destinata pentru activitatea de personal. Daca firma are doar cativa angajati, acest lucru il verifica patronul sau contabilul.