| anonim_4396 a întrebat:

Salut Care stie daca in cazul in care vreau sa plec la Chisinau in Republica Moldova din Romania, imi trebuie pasaport sau nu cand trec granite. Vreau sa imi spuna cineva care chiar se pricepe si a plecat din Romania la Chisinau

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

"Intrarea în Republica Moldova se face în baza paşaportului valabil cel puţin 3 luni de la data intrârii. Autorităţile de frontieră nu permit intrarea în baza cărţii de identitate româneşti."--- vezi confirmarea pagina oficiala a Ministerului de externe :http://www.mae.ro/travel-conditions/3739