| AdiMihai25 a întrebat:

Salut.
Câștigurile la pariuri sportive (aplicatie), sunt impozate la ANAF?
TREBUIE să mergi sa plătești impozitul pe câștig?
Se pot aduna restanțe?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, sunt impozitate cele peste 600 lei, dar firma de pariuri trebuie sa retina si sa vireze impozitul la bugetul de stat, conform art.110 din Codul fiscal, citez:
"(2^1)Pentru veniturile realizate de către persoanele fizice ca urmare a participării la jocuri de noroc la distanţă sau on-line, definite potrivit Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 77/2009 privind organizarea şi exploatarea jocurilor de noroc, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 246/2010, cu modificările şi completările ulterioare, impozitul datorat potrivit prevederilor alin. (2) se determină şi se reţine la sursă la fiecare transfer din contul de pe platforma de joc în contul bancar sau similar.
(3) Obligaţia calculării, reţinerii şi plăţii impozitului revine organizatorilor/plătitorilor de venituri.
(4) Nu sunt impozabile următoarele venituri obţinute în bani şi/sau în natură:
a) premii sub valoarea sumei neimpozabile stabilite în sumă de 600 lei, inclusiv, realizate de contribuabil pentru fiecare premiu;"

| bmerry a răspuns:

Nu sunt impozitate. Doar sumele ce trec de o anumită cifra sunt impozitate cu 1% și sunt reținute la casa de pariuri. Nu trebuie sa îți faci griji tu.

| xBlondu1 a răspuns:

Nu sunt impozitate.