| narukgeo a întrebat:

Cat se plateste ziua de concediu medical? Adica stiu ca nu se plateste 100%, parca 70%, e adevarat?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In general indemnizatia de concediu medical este de 75% din media salariului pe ultimele 6 luni.
Sunt unele boli in care este de 100%. Conform OUG 158/2005, citez:
"ART.17.(1)Cuantumul brut lunar al indemnizaţiei pentru incapacitate temporarã de muncã se determinã prin aplicarea procentului de 75% asupra bazei de calcul stabilite conform art. 10.
(2) Cuantumul brut lunar al indemnizaţiei pentru incapacitate temporarã de muncã, determinatã de tuberculozã, SIDA, neoplazii, precum şi de o boalã infectocontagioasã din grupa A şi de urgenţe medico-chirurgicale stabilite în condiţiile prevãzute la art. 9, este de 100% din baza de calcul stabilitã conform art. 10."

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Depinde de gravitatea bolii pentru care iei concediu medical.Se poate plati si 100%.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde ce boala ai, se plateste si 100% in cazuri de urgenta

| Lisa01 a răspuns:

Eu stiu ca e 75 la suta.Nu sunt convinsa asa ca nu te baza pe mine 100%. Bafta