Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Cat se poate lua pentru delapidare,daca esti la prima abatere si ai circumstante atenunate, este vorba de 190000 prejudiciul penal si cel civil de 500000.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ramane incadrarea in consecinte deosebit de grave pedeapsa minima este de 3 ani. Daca se schimba incadrarea, in alin.1 (unde pedeapsa este de la 1 an la 15 ani) poate sa-i de o pedeapsa mai mica de 3 ani.
Eu mi-am exprimat parerea cu privire la prejudiciu, chiar nu stiu cum a fost impartit asa. Poate imi spui ce a scris in hotarare si poate imi dau seama de ce l-a impartit asa. Poti sa-mi scrii pe privat.

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului penal, citez:
"ART.215^1.Însuşirea, folosirea sau traficarea, de cãtre un funcţionar, în interesul sau ori pentru altul, de bani, valori sau alte bunuri pe care le gestioneazã sau le administreazã, se pedepsesc cu închisoare de la unu la 15 ani.
În cazul în care delapidarea
a avut consecinţe deosebit de grave, pedeapsa este închisoarea de la 10 la 20 de ani şi interzicerea unor drepturi."
Suma fiind de peste 200.000 lei se socoteste ca fapta a avut consecinte deosebit de grave si pedeapsa va fi de la 10 ani la 20 ani.
Doua lucruri nu inteleg:
-Cum de exista 2 prejudicii, de regula prejudiciul este unic si nu se imparte in prejudiciu penal (nu exista prejudiciu "penal") si civil.
-Ce circumstante atenuante poate avea un delapidator, mai ales la suma asa mare.
Poate ne explici tu.

| MalusDacus a răspuns (pentru Ioandelasal):

Nu am facut eu delapidarea, o matusa de-a mea a facut-o, la proces judecatoarea a impartit prejudiciul in penal si civil, a spus ca procesul civil o sa continue dp ce sa termina cel penal.Acuma ea e bagata la delapidare cu consecinte deosebit de grave, dar suma nu depaseste 200.000 este 190.000 este posibil sa ii schimbe incadrarea de la 1 la 15 ani si sa ia minim? acum ea are minim 7 ani si 6 luni.

| MalusDacus a răspuns (pentru Ioandelasal):

Si legat de circumstante, pai prima abatare, 20 de ani de munca fara nicio greseal, 2 copii unul minor, stiudii superioare pe astea le-a mentionat avocatul.

| Ioandelasal a răspuns (pentru MalusDacus):

Conform Codului penal conduita buna si atitudinea sincera de dupa descoperirea faptei nu constituie circumstante atenuante, doar pot fi considerate astfel de catre judecator, fara ca acesta sa fie obligat sa le ia in considerare. Celelalte nici macar nu pot fi considerate astfel.

| Ioandelasal a răspuns (pentru MalusDacus):

Repet, prejudiciul este unic, de aceea a fost incadrata la consecinte deosebit de grave.
Nu cred ca o sa-i fie schimbata incadrarea, dar n-are nimic de pierdut daca ataca hotararea primei instante, poate sa-i mai reduca pedeapsa daca se retin circumstante atenuante, pana la minim 3 ani. Pentru aceasta cred ca ar trebui sa se si recupereze integral prejudiciul.

| MalusDacus a răspuns (pentru Ioandelasal):

Eu am citit pe net ca o femeie a luat 250.000 si a primit 4 ani, si sa zicem ca ia 3-4 cu ai spus tu, daca face recurs ii mai scade din pedeapsa? si legat de prejudiciu, cel civil nu are legatura cu sentinta penala? adica cu anii de inchisoare pe care o sa-i primeasca.

| Ioandelasal a răspuns (pentru MalusDacus):

Daca ramane incadrarea in consecinte deosebit de grave pedeapsa minima este de 3 ani. Daca se schimba incadrarea, in alin.1 (unde pedeapsa este de la 1 an la 15 ani) poate sa-i de o pedeapsa mai mica de 3 ani.
Eu mi-am exprimat parerea cu privire la prejudiciu, chiar nu stiu cum a fost impartit asa. Poate imi spui ce a scris in hotarare si poate imi dau seama de ce l-a impartit asa. Poti sa-mi scrii pe privat.

| drhotzu a răspuns:

Si ai doar 20 de ani laughing))
se poate lua de la 6 luni cu suspendare in sus... dar la 6 luni e greu sa te incadrezi la sumele astea, poate 1 an jumatate cu suspendare sau 6 luni cu executare.
SPOR!

| Ioandelasal a răspuns (pentru drhotzu):

Sunt foarte curios, unde ai gasit delapidare de la 6 luni?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

S-au scumpit atat de mult camasutele si tricourile roz?

| trista12 a răspuns:

BUNA,
Ma intereseaza daca s-a dat sentinta in cazul matusii tale. Prietena mea are un caz asemanator si sunt tare ingrijoarata. Matusa ta ce a facut?