| Romeo666 a întrebat:

Salut.Cate masini pot avea doar pe numele meu ca persoana fizica in Romania in 2021-2022? Doresc sa cumpar din Germania de pe Mobile.de 5-10-15 masini si sa le inchiriez la curieri Glovo, Tazz, Bolt etc si sa traiesc din asa ceva.Merita sa fac asta doar pentru inchiriere la curieri? Este profitabila aceasta chestie? Dar cum fac sa inmatriculez cele 5-10-15 masini pe care le voi lua pe numele meu? Dar cum se procedeaza cu inchirierea masinilor personale la curierii de mancare?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu exista un numar maxim de masini care sa fie detinut de o persoana fizica.
In cazul expus trebuie sa ai o firma, cel mai bine SRL, cu obiect de activitate inchiriere de masini.

| Romeo666 explică (pentru suntserios):

Salut.La fel este si pentru inchiriere de masini pentru Ride Sharing gen Uber, Bolt etc?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Romeo666):

Da, cam la fel.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu poți sa ai cate masini vrei ca persoana fizica.
Sa obtii profit de pe urma lor e alta chestie si ai nevoie de o firma sa poti fiscaliza venitul.