Întrebare recomandată | Paeki a întrebat:

Ce acte ai nevoie pentru a beneficia de alocație europeană?

6 răspunsuri:
| anonimg a răspuns (pentru Quassaar):

Din aceeasi sursa:
"EXEMPLU: Copilul are domiciliul sau resedinta in Romania, iar parintii desfasoara activitatea in Olanda. Olanda va plati prestatiile familiale pentru copilul care a ramas pe teritoriul Romaniei, conform prevederilor legislatiei sale si in cuantumul prevazut de acest stat, adica 63 euro lunar."
Super. Cred ca putini parinti stiau asta.

| RAY a răspuns (pentru anonimg):

Ce legatura are Olanda cu alocație europeană?

| anonimg a răspuns (pentru RAY):

Este doar un exemplu (luat tot de pe site-ul respectiv).

| RAY a răspuns (pentru anonimg):

Nu exista alocatie europeana si asta doar daca are un parinte intr o tara din UE dar deja unele gen Austria se gandesc sa numai plateasca

| saphire021 a răspuns:

Cerere tip cerere pentru acordarea alocatiei de stat pentru copii;
copie CI/BI părinţi – 1 copie xerox pentru mamă şi 1 copie xerox pentru tată;
copie si original – certificat de naştere copil;
copie si original – livret de familie- actualizat ( se trece copilul în livretul de familie la Oficiul de Stare Civilă;
copie hotărâre de încredinţare, dacă este cazul;
copie hotărâre de adopţie, dacă este cazul;
copie acte reşedinţă, în cazul în care unul dintre părinti sau ambii are/au reşedinţa într-una dintre tările U.E;
extras de cont pe numele titularului, dacă alocaţia se va vira într-un cont bancar