| Hdyxfwfb a întrebat:

Salut, ce acte iti trebuie ca angajat (nu angajator) pentru a intra in somaj tehnic?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ai nevoie de nici un act, angajatorul este obligat sa se ocupe de toate actele necesare.

Bula
| Bula a răspuns:

Decizia angajatorului de a te plasa in somaj tehnic, ca parte anexa a contractului de munca.
Cate n exemplar ti se comunica tie, respectiv AJOFM, cu semnatura ambelor parti (firma si tu).

Practic insa este suficient sa transmita angajatorul decizia, in format electronic, nominalizand toti angajatii vizati.

| Frank51 a răspuns:

Angajatorul se ocupa de acte, tu doar semnezi.

| Cristina_Andreea_1999_7Vgv a răspuns (pentru Frank51):

Buna ziua. Cate acte semnam pentru șomajul tehnic?

| Frank51 a răspuns (pentru Cristina_Andreea_1999_7Vgv):

Probabil trebuie sa semnezi doar o singura hartie de la angajator, sau poate chiar sa nu semnezi deloc, nu stiu exact.

| TatianaIstrate a răspuns:

Https://www.wearehr.ro/somaj-tehnic-angajator/ -- Uite aici un articol destul de amplu despre somajul tehnic. Mi se pare de ajutor si daca esti angajat.