| gafaf a întrebat:

Ce categorie de permis necesita "motoarele" care ating minim 250 km/h? Va dau niste exemple : Honda CBR6000 rr, Yamaha R1, R6, Honda CBR1000 SP, Suzuki Hayabusa, BMW S1000 ( sau cum s-o mai numi ). Va multumesc!

Răspuns Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"c) categoria A2: motociclete cu puterea maximă de 35 kW, cu un raport putere/greutate care nu depăşeşte 0, 2 kW/kg şi care nu sunt derivate dintr-un vehicul având mai mult de dublul puterii sale;
d) categoria A: motociclete cu sau fără ataş şi tricicluri cu motor cu puterea de peste 15 kW;"
Cred ca toate se incadreaza la categoria A, dar poti verifica caracteristicile prevazute.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este adevarat, categoria B este pentru automobile si se pot conduce doar motociclete care se incadreaza la categoria AM (mopede), respectiv cele cu CC de pana la 50 cmc.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Chiar n-ai inteles? Cu categoria B, asa cum ai raspuns tu, nu se pot conduce motociclete mai mari de 50 cmc, asa cum sunt cele indicate de gafaf. Repet: categoria B este pentru masini, nu pentru motociclete. N-ai habar de legislatia rutiera, desi ai fi putut citi prevederile indicate de mine.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ioandelasal):

La ultima mea intrebare, era doar chestie tehnica de lamurit, ca nu am mentionat deloc de nici o categorie de permis, doar am intrebat daca este posibil ca un motor de 50cmc sa se poate conduce cu viteze de peste 250km/h?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Violleta2022):

Cum sa fie posibil? Si de unde ai scos ca eu am spus ca ar fi posibil?

| KronstadtResurrection a răspuns:

Ioandelasal ti-a explicat destul de clar si ii dau dreptate. Tu, fiind o persoana atehnica, insisti totusi sa demonstrezi ca ai dreptate. Chiar ai tupeu de politician. Daca citeai ATENT intrebarea nu erai corijata, intelegi? Iti mai spun si eu o data: categoria B nu este pentru motociclete. Ai inteles, mai, vanator de recompense TPU?