| AndreiMM0002 a întrebat:

Salut, ce este Anarhismul și cu ce se diferențiază fața de alte ideologii, cum e de exemplu Liberalismul cum afectează Anarhismul societatea și populația?

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Tu vrei un referat sau iti faci tema de vacanta?

| AndreiMM0002 explică (pentru RAY):

Vreau mai mult sa știu niște parerii și informații, dar și un referat ar fi bine venit?

| doctorandus a răspuns:

Eu dau mai multe sanse de supravietuire unui regim fascist sau stalinist decat unuia anarhist, indiferent daca e anarho-sindicalist sau anarho-capitalist. Anarhie au cunoscut si Liberia si Somalia si n-a fost prea frumos, la ei n-a prea fost un regim, ci un conflict intre benzi de infractori.

| Bizon95 a răspuns:

Anarhismul nu mai e la moda, acum se practica terorismul tongue

| RAY a răspuns (pentru Bizon95):

Anarhie vezi pe internet fiecare face vrea fara nici o cenzura

| DarthNiger a răspuns:

Anarhia este o doctrina care se bazeaza pe ideea respingerii statului si a legilor facute de stat, anarhistii considera statul ca fiind un mijloc de exploatare a omului in toate domeniile si este de mai multe tipuri, multi oameni considera ca anarhistii sunt oameni care provoaca haos si dezordine, e total fals, anarhistii nu cred in legile date de stat, le considera ca fiind daunatoare pentru societate, anarhismul se bazeaze pe 3 idei: libertate, egalitate și ajutor reciproc, si in ziua de azi anarhismul are o mare influenta in ziua de azi in miscari politice, cum ar fi campaniile impotriva brutalitatii politiei, pedepsei capitale si miscari pentru drepturile homosexualilor, legalizarea marijuanei, drepturile animalelor si tot asa, un lucru trebuie retinut, anarhie nu inseamna haos, dezordine si distrugere asa cum cred majoritatea oamenilor, e o miscare radicala.