| BogdanM275 a întrebat:

Salut, ce părere aveți de faptul ca drepturile femeilor, nu sunt respectate în țările arabe?

9 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Atat timp cat nu se intampla langa mine, mi se rupe.
Si la noi exista femei care accepta sa li se intample prea multe din partea barbatilor... Crezi ca ar trebui sa ii pese cuiva, atat timp cat vorbim de alegeri?

| Donsavas a răspuns:

Sunt multe alte țări in care femeile sunt mai prost respectate in căsnicie,în familie in general,deși aparent,în societate se prezintă altfel. Femeile din Arabia Saudită se complac asa, fiindcă sunt educate de asa natura iar bărbații, de cele mai multe ori, sunt si ei la randul lor educați si respectuosi, ca sa nu mai spun ca sunt si foarte credincioși. Nu au de ce sa se rezolve femeile lor cand ei își accepta cultura.

| Furnicuta000 a răspuns:

Pai in tarile alea femeile nu prea au drepturi, nu au ce sa respecte.
Mai sunt si pe la noi prin Romania femei maritate cu arabi/musulmani si din ce am vazut eu majoritatea o duc rau, nu inteleg de ce s-au inhamat la asta.

| Justme1997 a răspuns:

Foarte trist, sper sa isi castige drepturile cumva in viitor. Este inuman ce se intampla acolo, si daca esti o copila violata tot vina ta e, deci ești omorata cu pietre.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu trăiesc în România. Nu am treabă cu Arabia.

| Vikaa a răspuns:

Marea majoritate a arabilor le respecta drepturile femeilor, sunt si exemplare care sunt puse pe omorat, rusii nu respcta drepturile femeilor.

| Bizon95 a răspuns (pentru Vikaa):

- femeile sunt... MUTILATE TRADITIONAL (nu, nu numai hotii), li se taie clitorisul la 13-15 ani, ca sa nu mai aiba niciodata un orga$m extern, iar apoi vaginul e cusut pana la castatorie
- sunt obligate sa isi acopere corpul si fata, din cauza ca TOTI islamistii sunt violatori incontrolabili si asta le-ar proteja (a fost treaba asta si in Europa in evul mediu, o femeie nu putea merge singura nicaieri, dar NOI AM EVOLUAT, EI NU)
- o fata nu se poate duce la politie sa isi reclame tatal care o violeaza, pentru ca politia o aresteaza tot pe ea pentru ca a venit la politie singura si fara "protector" adica exact tatal care o violeaza

- o femeie violata este arestata pentru ca intretinut relatii sexuale cu un barbat cu care nu era casatorita

- IN ISLAM **FEMEIA TREBUIE SA SE SUPUNA**

unde anume SUNT respectate drepturile femeilor in Islam?!?
si sa nu imi spui in Turcia, ca acolo cica, ca ar fi islamismul cel mai "moderat", dar in continuare sunt vandute neveste care apoi sunt tinute sechestrate, iar ce e mai rau e ca ei fac filme si cultura cu asa ceva implicand in mod direct faptul ca pentru ei asta e ABSOLUT NORMAL!

si nu am scris decat o parte, cred ca am demonstrat ca, comparativ, pentru femei, la rusi este raiul pe pamant!

| Darky000 a răspuns:

O sa ajunga departe arabi astia. laughing

| Bucurialuisatanpunctcom a răspuns:

In islam, ca si in crestinism, femeile sunt considerate inferioare. Asa e religia lor, femeile sunt subminate.