| Reddfox a întrebat:

Ce parere aveti despre prezicatori? Gen baba Vanga, Nostradamus. Eu nu prea cred. Toate prezicerile lor ar putea fi niste coincidente sau niste planuri foarte inteligente
Voi, ce credeti?

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mai degraba anumite lucruri se nimeresc. Zice o vorba romaneasca, veche: "Nimeni nu-i profet in tara lui". Dovada? De zeci de ori pana acum s-a prezis sfarsitul lumii si iacata-ne!

| minrest a răspuns:

Nu e nevoie nici de multa inteligenta, nici de coincidente. Totul este sa fie material suficient si destul de neclar, ca sa vada fiecare ce vrea in el.

| ALGator a răspuns:

Anumite lucruri pot fi prezise de oameni inteligenti fara ca acestia sa trebuiasca sa vada in viitor.
Restul sunt vrajeli, in mare parte a lor aparute nu de multa vreme si care pun cap la cap informatii istorice mai vechi si le interpreteaza in asa fel incit sa scoata efecte spectaculoase. E un hobby pe care toata lumea pare-se ca l-a invatat de la americani. Cu asa ceva poti sa scoti o carte careia sa-i faci vinzare si sa-ti face renume la multi dintre noi care nu avem timp sa ne instruim atit de temeinic in toate domeniile.
Noroc ca exista google si o simpla cautare pe de exemplu "pseudo science Nostradamus" duce la informatii la fel de interesante.

| Skippy223 a răspuns:

Răspunsul meu la o alta întrebare:
"Nostradamus a scris profetiile intr-o franceza atata de veche, incat este extrem de greu sa se descifreze ce a vrut sa spuna.
Baba Vanga nu prea a scris multe, si ceea ce a scris este in bulgara - astfel nu avem de unde sti daca ea a prezis asta, sau este doar propaganda, sau farse.

In ambele cazuri, multe (daca nu toate) din profetii au fost descoperite dupa incident, cand lumea citea profetiile si au facut conexiuni intre ce au scris ei, si ce s-a intamplat.

Baba Vanga a prezis ca in viitor vom trai in mediul subacvatic datorita technologiei extraterestre..."
După cum vezi, viziunile se descifrează după evenimente, și fiecare înțelege ce vrea.

| Vinsieu a răspuns:

Eu ma intreb de ce "prezicerile" astea apar dupa ce s-a petrecut un eveniment. Ce s-a spus dinainte, nu s-a adeverit. Manipulare pentru creduli.

| Fluturica24 a răspuns:

Nu stiu ce sa zic despre astea.dar am avut si eu ocazia sa-mi pun aceeasi intrebare .mi.sa intamplat sa intalnesc o ghicitoare pe strada au un papagal bun ma atras cu vorbele ei si mi-a spus ca cineva imi vrea raul mi-a spus numele persoane la care se referea intr-adevar asa era. 3nume intr-adevar 3 persoane care imi boiau raul. avusesem o relatie care s-a terminat urat. iubire pierduta zise ea. Cica iubesc pe cineva departe. intr-adevar vorbeam cu un baiat si era din Belgia deci departe.numai ca nu pot spune cal iubeam eram la inceputul relatiei. spunea ca cineva ma place si ca voi fi mireasa.m-am despartit de baiatul ala.si acum urmeaza sa ma casatoresc civil ..nu e chiar mireasa dar na...aaa si cica am o boala grea ca intr-o saptamana mor.cum sa imi zici ca o sa fiu mireasa si ca mor intr-o saptamana.prostii
Din punctul meu de vedere chestia cu vrajitorii si alte din astea e o vrajeala dea lor.mie mi-au spus minciunile lor care se leaga oricarei fete adolescente. fiecare a avut o poveste de dragoste care s-a terminat la randul ei.majoritatea au o relatie.si toate se viseaza si o sa devina mirese. ..numai ca nu toate mor intr-o saptamana