Întrebare recomandată | larrii a întrebat:

Salut, ce pasi trebuiesc facuti in cazul rezilierii unui contract de inchiriere a unei garsoniere? Am inteles ca proprietarul poate sa nu accepte, avand pretentia sa ii fie platite si restul lunilor pana la exipirarea contractului... si doresc rezilierea cu un motiv bun intemeiat, si anume ca nu a respectat conditiile care mi s-au spus ca sunt in garsoniera. Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Rezilierea se poate face pe cale amiabila saau prin judecata.
Conform Codului civil, citez:
"  ART.1.830.Rezilierea contractului
  (1) În cazul în care, fără justificare, una dintre părţile contractului de închiriere nu îşi execută obligaţiile născute din acest contract, cealaltă parte are dreptul la rezilierea contractului."

| larrii explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc frumos!

2 răspunsuri:
| PeFuga a răspuns:

Citeste cu atentie contractul semnat la inchiriere. Daca nu reusesti pe cale amiabila, atunci il poti "forta" pe cale juridica legandu-te de punctele din contract nerespectate de el.