| Cedry2k8 a întrebat:

Salut, ce patesc daca port un tricou cu PCR cu simbolul cu secera si ciocanul, sau cu svastica lui Hitler? Am auzit ca se da amenda pentru asa ceva, sau chiar dosar penal.

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 31/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.4.(1)Rãspândirea sau vânzarea, prin orice mijloace, ori confecţionarea de simboluri fasciste, rasiste sau xenofobe, precum şi deţinerea, în vederea rãspândirii sau vânzãrii, a unor astfel de simboluri se pedepsesc cu închisoare de la 6 luni la 5 ani şi interzicerea unor drepturi.
(2)Cu aceeaşi pedeapsa se sancţioneazã şi utilizarea în public a simbolurilor fasciste, rasiste sau xenofobe."

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Deci: zvastica este interzisa. Secera si ciocanul nu. Asta e clasa politica romaneasca: idioata. Face treaba pe jumatate.

| PeFuga a răspuns (pentru Salontanul):

Legea care interzice afisarea simbolurilor fasciste si naziste este raspandita in majoritatea tarilor UE

| baru a răspuns:

In afara de o amenda penala, un control la... spitalul 9!

| sublime89 a răspuns:

Imi place cum mor de ciuda toti fascistii ca insemnele comuniste nu sunt inerzise, doar ale lor laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu PCR nu patesti nimic, comunismul nu e ilegal. Cu Hitler e mai greu, pentru ca fascismul e ilegal, poti ajunge si la inchisoare pentru asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu patesti nimic pentru niciuna din aceste lucruri. Statul roman te-ar condamna doar in cazul in care le porti pentru instigare.
Poarta-le fara probleme.

| PeFuga a răspuns (pentru anonim_4396):

De fapt risti inchisoare conform legilor tarii in care traiesti... si a majoritatii tarilor din UE happy

| Ecaterina2016 a răspuns:

Cu swastika? Vrei sa intimidezi sau sa pari rebel/dur? Nu înțeleg... La câți oameni inocenți a îngropat sistemul nazist și comunist nu înțeleg de ce ai vrea sa promovezi simbolurile morții?!? Pt swastika te asigur ca vei avea probleme dacă vei epata cu acest semn al rasismului xenofobiei si antisemitismului.

| kreatorNO a răspuns (pentru Ecaterina2016):

E ca si cum ai purta un tricou cu Statele unite ale americii, la cati oameni inocenti au ucis. laughing