| Fck99 a întrebat:

Salut, ce pot face daca un adult da in mine. Adica azi am avut un conflict cu un baiat, iar acesta si-a chemat tatal, si acesta mi-a dat doi pumni (tatal). Ce pot face?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai probe (martori sau altceva) poti face plangere penala pentru lovire sau alte violente, conform Codului penal, citez:
"Art.193. Lovirea sau alte violenţe
  (1) Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (2) Fapta prin care se produc leziuni traumatice sau este afectată sănătatea unei persoane, a cărei gravitate este evaluată prin zile de îngrijiri medicale de cel mult 90 de zile, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani sau cu amendă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."
Fiind minor plangerea trebuie semnata si de un parinte si trebuie facuta in maximum 3 luni de la data cand te-a lovit.

| Fck99 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc de informatie.

1 răspuns: