| Dada55 a întrebat:

Ce se întâmplă dacă ma oprește poliția în trafic și mașina nu este pe numele meu? Eu conduc masina bunicii mele pentru ca ea nu o mai folosește și este înscrisă pe numele ei. Îmi trebuie ceva act pentru a o conduce fără probleme?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu iti trebuie nici un act in plus, mai ales daca bunica ta este dintr-o localitate apropiata de cea in care circuli.
Daca stii ca te intalnesti rar cu bunica ta, poti face o procura de imputernicire sau comodat, ca sa poti raspunde de masina in orice privinta (RAR, politie, inmatriculari, primarie, etc).
Dar de circulat nu se pune problema, am circulat mult timp cu masini inmatriculate pe numele unor rude din alt judet, pe numele unor cunostinte, sau a parintilor. Rareori intrebau a cui e masina. Daca ai acelasi nume de familie sau acelasi domiciliu cu proprietarul, nu te intreaba nimic.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se intampla nimic, atata timp cat nu faci vreo infractiune sau contraventie sau nu te retine cat timp verifica afirmatia ta.
Pentru a preintampina asta ar fi bine ca bunica ta sa te treaca si pe tine pe certificatul de inmatriculare sau sa faceti un contract de comodat (imprumut gratuit de folosinta).

suntserios
| suntserios a răspuns:

Atat timp cat actele masinii sunt ok nu se întâmplă absolut nimic.

| Crackman a răspuns:

Sa ai actele masinii ( talin si asigurare )
Buletinul si carnetul de masina.
O sa te intrebe cine anume este doamna ( spui clar ca este bunica ta )

| Adrian5575 a răspuns:

Nu poti sa treci VAMA daca proprietarul masinii nu e cu tine. Trebuie sa te treaca in talon

| suntserios a răspuns (pentru Adrian5575):

In toata Uniunea mergi fara probleme

| Adrian5575 a răspuns (pentru suntserios):

Eu o spun din experienta. Am fost intors la vama pentru ca nu era proprietarul (bunicamea) in masina cu noi.

| suntserios a răspuns (pentru Adrian5575):

In niciun caz la vama cu Ungaria sau Bulgaria

| Mihai1499 a răspuns:

Ah, nimic. Nu ți se interzice să conduci o mașină care nu-ți aparține. Dacă ai actele și permis de categoria mașinii, n-ar trebui să fie vreo problemă.