| George20123 a întrebat:

Salut.Ce se intampla daca nu platesti amenzile? Am cateva de la stb si 2 pentru consum de alcool in spatii publice.

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dacă nu plateşti amenda aceasta va fi trimisă la serviciul de impozite şi taxe de la domiciliul tău şi va fi luată când te vei duce să plateşti un impozit. Dacă nu eşti plătitor de impozite se va încerca executarea silită, în primul rând prin poprire pe salariu sau conturi din bănci.
Dacă nu ai bunuri executabile silit atunci se poate sesiza judecătoria, pentru transformarea amenzii în ore de muncă în folosul comunităţii, conform OG nr.2/2001, privind regimul juridic al contravenţiilor, cu md. şi compl. ulterioare, citez:
"ART.39^1.(1) În cazul în care contravenientul nu a achitat amenda în termen de 30 de zile de la rămânerea definitivă a sancţiunii şi nu există posibilitatea executării silite, acesta va sesiza instanţa în circumscripţia căreia s-a săvârşit contravenţia, în vederea înlocuirii amenzii cu sancţiunea prestării unei activităţi în folosul comunităţii, ţinându-se seama, după caz, şi de partea din amendă care a fost achitată.
(2) În cazul în care contravenientul, citat de instanţă, nu a achitat amenda în termenul prevăzut la alin. (1), instanţa procedează la înlocuirea amenzii cu sancţiunea prestării unei activităţi în folosul comunităţii pe o durată maximă de 50 de ore, iar pentru minori începând cu vârsta de 16 ani, de 25 de ore.
(3) Hotărârea prin care s-a aplicat sancţiunea prestării unei activităţi în folosul comunităţii este supusă recursului.
(4) Urmărirea punerii în executare a sentinţelor se realizează de către serviciul de executări civile de pe lângă judecătoria în a cărei rază s-a săvârşit contravenţia, în colaborare cu serviciile specializate din primării."

| Frank51 a răspuns:

Munca in folosul comunitatii sau executare silita.

| Unicat_Seby_1998 a răspuns (pentru Frank51):

Nu e adevărat

| sadrian46 a răspuns (pentru Unicat_Seby_1998):

Ba e adevărat.

| Unicat_Seby_1998 a răspuns:

Se adună la primărie și când o sa te duci sa plătești impozitul sau sa soliciți o adeverință sau fiscal la vreo mașina te vor pune sa le plătești altfel nu le eliberează, ma rog asta dacă e pe numele tau? sper ca ți-am fost de ajutor❤️❤️❤️? vreau fundă?

| vmalex21 a răspuns (pentru Unicat_Seby_1998):

Asta daca ai ceva pe nume. Daca nu ai....Nu prea au ce sa iti faca.

| Unicat_Seby_1998 a răspuns (pentru vmalex21):

Da, asta am zis și eu... Dar vezi tu odată și odată tot o sa vrei sa vinzi mașina și o sa ai nevoie de fiscal și atunci o sa plătești tot

| Cosmin86 a răspuns (pentru Unicat_Seby_1998):

Esti femeie de vrei funda?

| Unicat_Seby_1998 a răspuns (pentru Cosmin86):

Ești idiot?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Unicat_Seby_1998):

Copilul pampalau care "vrea funda" acum e tare in gura?

fugi la mami, "fetita" "unicat"a ce esti.