| Anonimatul4567 a întrebat:

Salut! Ce se întâmplă daca politia prinde un minor care detine la el un pistol airsoft cu o putere de 4 jouli?
Se sanctioneaza?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de varsta minorului.
Minorul sub 14 ani nu poate fi sanctionat penal sau contraventional.
Minorul intre 14 ani si 16 ani poate fi sanctionat, daca se stabileste ca are discernamant.
Minorul peste 16 ani poate fi sanctionat, atat penal, cat si contraventional.
Fapta de a detine o arma neletala de catre un minor intre 14-18 ani constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 2.001 lei la 5.000 lei. Pentru minor amenda este de la 1.001 lei la 2.500 lei.