| Adr696969 a întrebat:

Salut. Ce spune legea pentru examenul oftalmologic la permisul auto? Poți obține permisul de categoria A și B daca vezi doar cu un ochi?
Am fost la un cabinet oftalmologic privat pentru un control. La ochiul stâng am vedere 100% (ba chiar am văzut cu încă câteva rânduri sub rândul de 100%), însă vedeam doar 10-15% cu ochiul drept. Am făcut timp de câteva luni injecții in ochi pentru a vedea mai bine. Acum văd 30% cu el și mi s-a spus că nu voi putea vedea mai mult de atât.

Doctorul mi-a spus că aceasta problema nu mă va împiedica să obțin permisul auto. Mi-a spus că el mi-ar da aprobarea pentru testul oftalmologic.

Voi ce credeți? Îmi e frică de testul oftalmologic să nu am un doctor care mă va pica.
Vreau să dau în câteva luni pentru permisul de A1 la 16 ani.
Legea te lasă să conduci doar cu un ochi?

25 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a afla raspunsul sigur va trebui sa mergi la o unitate medicala autorizata si sa faci controlul, nu este luat in considerare cel facut la o unitate neautorizata.
Conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 22
(1)Examinarea medicală se realizează în scopul certificării stării de sănătate şi a calităţilor fizice necesare unui conducător de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai.
(2)Afecţiunile medicale incompatibile cu calitatea de conducător de autovehicule, tractoare agricole sau forestiere ori tramvaie se stabilesc de către Ministerul Sănătăţii şi se aprobă prin ordin al ministrului, care se publică în Monitorul Oficial al României, Partea I.
(3) Examinarea medicală se realizează în vederea:
a) aprobării prezentării la examen pentru obţinerea permisului de conducere;
(4)Examinarea medicală a solicitanţilor prevăzuţi la alin. (3) lit. a) şi b), precum şi a conducătorilor de autovehicule, tractoare agricole sau forestiere ori tramvaie se realizează în unităţi de asistenţă medicală autorizate, existente la nivelul fiecărui judeţ, care au obligaţia luării în evidenţă a acestora.
(5)Lista unităţilor de asistenţă medicală autorizate se stabileşte şi se actualizează prin ordin al ministrului sănătăţii, care se publică în Monitorul Oficial al României, Partea I. Lista se publică şi pe pagina de internet a Ministerului Sănătăţii."

Răspuns utilizator avertizat
| anonim3247 a răspuns:

Dacă pe fișa medicală semnează doctorul că ești apt să conduci - nu mai e treaba la nimeni.

| Adr696969 explică (pentru anonim3247):

Mulțumesc pentru răspuns. Deci fișa medicală o pot face la orice cabinet

| anonim3247 a răspuns (pentru Adr696969):

Și la cabinetul medical la care te trimite școala de șoferi. Este autorizat cabinetul medical.

| mihai69 a răspuns (pentru Adr696969):

La orice cabinet autorizat!
Nu ai specificat ce înseamnă pentru tine 30%.
Dacă poți vedea ceva purtând ochelari, nu e nicio problemă; altfel, dacă nu vezi clar cu un ochi, nu cred că un oftalmolog normal va da ok pentru conducerea vehiculelor, atât timp cât tu nu poți aprecia distanțele corect. Ai nevoie de ambii ochi pentru asta!

| Adr696969 explică:

Dacă știe cineva ce zice legea despre asta vă rog postați răspunsul.

| suntserios a răspuns (pentru Adr696969):

Nu exista o lege care să îți interzică, totul tine de medicul care își da acceptul sau nu.

| anonim3247 a răspuns (pentru Adr696969):

Nu ai nevoie de nici o lege. Doctorul constată asta că el semnează.

| anonim3247 a răspuns (pentru Adr696969):

Dacă instructorul observă că NU te descurci în timpul școlii că nu vezi bine - NU îți semnează dosarul.

| anonim3247 a răspuns (pentru Adr696969):

Dacă instructorul vede că NU observi ce trebuie - NU îți semnează dosarul.

| anonim3247 a răspuns (pentru anonim3247):

Asta e valabil și la ăia care au probleme cu capul dar trec de testul psihologic.

| sabin89 a răspuns (pentru anonim3247):

"Dacă instructorul vede că NU observi ce trebuie - NU îți semnează dosarul."
Dar dacă instructorul e văr primar cu taică-su...

| anonim3247 a răspuns (pentru sabin89):

Aia e partea a 2.

| Adr696969 explică:

Am 15 ani. Nu, nu mai pot face nimic pentru a vedea mai bine cu ochiul stâng.
Nu înțeleg de ce îl judeci pe acest medic ca fiind mincinos și șpăgar.
Înțeleg că trebuie să văd bine cu ochii când mă urc la volan. Dar atât timp cât nu am probleme cu aprecierea distanțelor și văd perfect cu celălalt ochi de ce nu aș putea obține permis auto pentru categoria A sau B? Apreciez distanțele și vad lucrurile din jur clar.
Daca am problema asta nu înseamnă că văd negru de la jumătatea stânga a parbrizului. Am mai condus mașina (pe teren privat, nu pe drumuri publice) și nu am dificultăți când conduc.
Sunt de acord să nu pot conduce vehicule mai mari unde îți trebuie vizibilitate maximă (de restul categoriilor pentru permis).
Am mai găsit asta:
"Un ochi lipsă nu este un impediment în obținerea permisului de conducere. Dr. Alexandru Dimitriu: „În prezent, se permite obținerea permisului de conducere pentru categoria A și B și persoanelor cu un ochi nevăzător"

Majoritatea persoanelor care îmi răspund pe TPU îmi spun că sunt orb și nici macar sa nu incerc sa dau de permis.
Acest medic cu un perete plin de diplome și premii de la universități mi-a spus că voi putea conduce.
Sper acum ca și medicul care îmi va face fișa medicală sa aibă aceeași părere.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Adr696969):

Problema ta la ochi o ai din nastere?

| anonim3247 a răspuns (pentru Adr696969):

Ca să conduci mai trebuie să semneze încă 2 persoane mult mai importante decât ăla cu un perete plin de diplome.

| Adr696969 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Este probabil sa am aceasta problema din nastere. Însă nu știu asta 100% deoarece merg la controale oftalmologice doar de la vârsta de 5 ani.

Nu este o boală. Mi s-a spus că este un fel de cicatrice. Am făcut o operație cu laser si 4 injecții in ochi. (doar o injecție a costat 1200 lei). Acestea au mutat puțin inflamația si m-au ajutat puțin.

| Adr696969 explică (pentru anonim3247):

Sper să fiu atent și să nu fac greșeli la poligon și mai ales în oraș. Daca mă descurc cred că și aceste 2 persoane vor semna ca sa am permis.

Nu cred că ar trebui să te exprimi cu "rahatul ăla" la adresa unui medic pe care nu îl cunoști.

| anonim3247 a răspuns (pentru Adr696969):

O să vezi când faci școala dacă te descurci.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Adr696969):

Mult succes la scoala de soferi

| anonim3247 a răspuns (pentru Adr696969):

Așteaptă să faci școala și o să vezi atunci cum te descurci.

| Adr696969 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Mulțumesc. Am luat permisul de conducere din prima încercare acum 5 luni