| Rusedumitru a întrebat:

Salut cine ma poate ajuta si pe mine cu un răspuns cât mai concret.permisul de conducere mi-a fost suspendat pentru depășirea limitei de viteza in localitate pentru 90 de zile, din câte am înțeles după safrsirea celor 90 de zile mai se Adaugă încă o suspendare de 30 de zile? Eu ne având drept de rexaminare pentru ca am dobândit permisul pe teritoriul altei tari, va mulțumesc!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este adevarat. Se adauga inca 30 de zile doar in anumite situatii, cand este obligatoriu sustinerea unui test, dar nu este cazul tau. Dupa 90 de zile iti vei reprimi permisul de conducere.
De altfel, daca pleci din tara inainte de implinirea termenului, poti solicita restituirea permisului cu o zi inainte de plecarea din tara, conform Regulamentului de aplicare a Codului rutier, citez:
"ART. 220. (1) Titularul permisului de conducere eliberat de o autoritate străină, împotriva caruia s-a dispus suspendarea dreptului de a conduce, poate solicita sefului politiei rutiere pe raza careia a fost constatata fapta restituirea documentului, înainte de expirarea perioadei de suspendare, cu cel mult o zi lucratoare înainte de data parasirii teritoriului României.
  (2) În situaţia restituirii permisului de conducere potrivit alin. (1), seful politiei rutiere din cadrul Inspectoratului General al Politiei Române comunică sancţiunea aplicata autorităţii straine care a eliberat documentul."