| Edmonds2342 a întrebat:

Cu cat timp te poti apuca de scoala de soferi, si in ce sens?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru orice categorie poti incepe scoala de conducere cu cel mult 3 luni inainte de implinirea varstei minime prevazute pentru respectiva categorie.
In acest sens sunt prevederile art.29, alin.4 din Regulamentul de aplicare al OUG 195/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(4) Pot efectua cursurile practice de învăţare a conducerii unui vehicul pe drumurile publice şi persoanele care nu au încă vârsta minima prevăzută de prezentul regulament pentru categoria sau subcategoria din care face parte vehiculul respectiv, dar nu cu mai mult de 3 luni înainte de împlinirea acesteia sau, dacă urmează cursurile unei instituţii de învăţământ preuniversitar cu profil auto, nu cu mai mult de 1 an înainte de împlinirea vârstei."
Varsta minima, conform Codului rutier, citez:
"(4) Vârsta minimă pentru obţinerea permisului de conducere este de:
a) 16 ani împliniţi, pentru categoriile de vehicule AM, A1 şi B1;
b) 18 ani împliniţi, pentru categoriile de vehicule A2, B, BE, C1, C1E şi Tr;
c)20 de ani împliniţi, dacă persoana are o experienţă de cel puţin 2 ani de conducere a motocicletelor din categoria A2, sau 24 de ani împliniţi, pentru motocicletele din categoria A;
d) 21 de ani pentru categoriile de vehicule C, CE, D1 şi D1E, precum şi pentru triciclurile cu motor din categoria A;
e) 24 de ani pentru categoriile de vehicule D, DE, Tb şi Tv."

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poti incepe cursurile scolii de soferi cu 3 luni inainte de implinirea varstei de 18 ani, dar examenul de sala si traseul, le poti sustine DUPA implinirea varstei de 18 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poți să te apuci cu 3 luni calendaristice înainte de împlinrea vârstei de 18 ani. Adică să faci legislația și orele de condus.
Examenele le dai doar după ce ai împlinit 18 ani.

| qLiNn a răspuns:

Te poti apuca de scoala de soferi inainte sa faci 18 ani cu o luna, doua, depinde de tine, in asa fel incat sa faci cursurile de legislatie si cand ai implinit 18 ani, tu deja sa fi programat pentru sala, astfel nu mai pierzi timpul si ai sanse cat mai mari sa iei carnetul mai repede!