| AndreiMM0002 a întrebat:

Salut,cum credeți ca ar fi aratat Romania daca dupa al doilea razboi mondial comunismul nu s-ar fi instaurat, ar fi fost Romania acum o țara prospera și respectata la fel ca cele din occident sau ar fi la un nivel similar ca cel din prezent.

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Probabil era mai buna viata la noi. Oricum rusii au manipulat oameni ca sa.l doboare pe ceausescu. Nebun cum era tipu ala a ridicat tara in sus dar pe alta parte tinea lumea in foame

| anonim_4396 a răspuns (pentru mgtow):

Era categoric intr-o situatie mai buna, ca ar fi beneficita de resursele "Planului Marshall"
Dar era inevitabil comunismul, de abia au reusit Sua sa tine jumate din Germanie sub puterea occidentala, era foarte aproape ca Germania in intregime sa cada sub puterea Sovietica.

| RAY a răspuns:

Ar fii fost nazismul ca cineva tot trebuia sa invinga, poporul roman are un temperament nativ diferit fata de acele tari, doar daca ai fii emigrat alta natie in Romania atunci da

suntserios
| suntserios a răspuns:

Am fi fost aproape de nivelul tarilor vestice, mai mult ca sigur.

| Frank51 a răspuns:

Comunismul a existat la nivel mondial, fiind inevitabil, nu putem stii ce si cum ar fi fost, pentru ca tot ce s-a intamplat a fost firesc.

| minrest a răspuns:

Dar cum era inainte de al doilea razboi mondial, fata de tarile vestice?

| laSoledad a răspuns:

Pentru cine cunoaste cu adevarat desertaciunile si coruptia determinate de stilul cum s-a pus in practica comunismul la noi de o mana de oameni, intrebarea asta nu-si mai are rostul. Evident ca ar fi fost mai dezvoltata. Uita-te la Polonia, care s-a eliberat de comunism tot in '89 si cum s-au dezvoltat ei mult mai repede ca Romania, prin politicile lor economice mai eficiente. Daca Polonia, in urma comunismului, a avansat mult, daramite Romania daca n-ar fi intrat deloc in comunism.

| laSoledad a răspuns:

Romania a avut o situatie destul de buna inainte de comunism. Era clar drumul ei pe mai departe, daca se mentinea dezvoltarea.

| acerr a răspuns:

Nici nu vreau sa imi imaginez, imi inchipui ca se fura triplu, era mai nasol

| shu7e a răspuns:

Si atunci ca si acum depinde de ce fel de oameni aveam in fruntea tarii.