| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot afla daca o poza are drepturi de autor? Daca nu au pot fi postate oriunde nu-i asa?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula, cele publicate cu drepturi de autor, au interdictia expresa de a fi copiate sau reproduse. Cele care nu au interdictia sunt prezumate a fi gratuite si pot fi reproduse.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Dar totusi nimeni nu vrea sa-mi spuna cum pot afla daca au drepturi sau nu! Cum pot afla? Cred ca daca nu au, le pot posta iar daca au, nu le voi posta!

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti-am spus asta in primul raspuns. Pe langa existenta sau inexistenta unei interdictii se mai poate lua legatura si cu proprietarul site-ului unde a fost publicata fotografia sau cu autorul acesteia.

| Peliciu_Valy_1970 a răspuns:

Nici o fotografie nu poate fi reprodusa daca nu ai acordul scris al autorului, exista legi care reglementeaza clar acest lucru...ca exemplu te intreb daca ti-ar placea ca un oarecare sa copieze o fotografie cu prietena ta de pe pagina ta de facebook si apoi sa o posteze el si sa se laude ca e prietena lui... judeca putin