| UnTipObisnuit a întrebat:

Salut! Daca ajung cu trenul la ora 21:45 in gara, iar eu stau la 30 de minute distanta, pot sa am probleme cu regula de circulatie intre orele 22:00 - 05:00? (Iasi - centru, vineri, data de 04.06. 2021)

Am citit pe site-ul acesta: "https://stirioficiale.ro/......rtie-2021" ca este exceptie: "deplasări în afara localităţilor ale persoanelor care sunt în tranzit sau efectuează călătorii al căror interval orar se suprapune cu perioada interdicţiei, cum ar fi cele efectuate cu avionul, trenul, autocare sau alte mijloace de transport de persoane, şi care poate fi dovedit prin bilet sau orice altă modalitate de achitare a călătoriei;", dar avand in vedere ca trenul ajunge la 21:45 in gara si eu mergand pe jos pot sa fiu acolo pe la 22:20, pot primi amenda?

Sa raman linistit sau sa-mi iau un tren mai devreme? De mentionat ca daca nu iau trenul care ajunge la 21:45 am sa pierd festivitatea de clasa a 12-a. Acesta este cel mai tarziu tren cu care pot ajunge si nu pot sa iau altul ziua urmatoare pentru ca trebuie sa fiu undeva in zona aceea in jurul orei 06:00.

15 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Faci declaratie si nu o sa ai probleme, nu circuli fara declaratie daca nu vrei amenzi, daca ai declaratia completata si semnata cu data in care i ei trenul, te opreste politia scoti declaratia le o arati si drum bun.

| UnTipObisnuit explică (pentru CristiDinBucuresti):

La declaratie care as spune ca este motivul? Calatoresc pentru ca trebuie sa dau un examen dimineata urmatoare, daca conteaza.

Acestea am vazut ca sunt optiunile de completat:
În interes profesional. Menționez că îmi desfășor activitatea profesională la
instituția/societatea/organizația
cu sediul în
și cu punct/e de lucru la următoarele adrese:
Asistență medicală care nu poate fi amânată și nici realizată de la distanță (inclusiv vaccinare)
Achiziționarea de medicamente
Îngrijirea/însoțirea copilului și/sau asistența persoanelor vârstnice, bolnave sau cu dizabilități
Deces al unui membru al familiei

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru UnTipObisnuit):

Tu scrii acolo ca mergi la scoala esti elev si ai de dat examen, nu bifa altceva ca ti o anuleaza politia si i ei amenda, scrii motivul real unde si pentru ce mergi.

| UnTipObisnuit explică (pentru CristiDinBucuresti):

Problema este ca in ziua de 4 (cand calatoresc) absolvesc liceul si nu mai sunt oficial "elev". Examenul este unul care nu este tinut de ministerul roman.
Motivul real este ca trenul a ajuns la ora 21:45, iar locul unde ma deplasez este la 30 de minute distanta de mers pe jos. (mi se poate reprosa ca trebuia sa iau alt tren sau o masina ca sa ma incadrez in limita orara si tot sa primesc amenda?)

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru UnTipObisnuit):

Tu ai pe 4 iunie examenul sau ce ai acolo, mergi cu 2 zile inainte cazeaza te la un hotel asa se fac lucrurile, nu mergi ca nebunii noaptea ajungi pe la 2 dimineata in Iasi, unde stai? In gara? Lucrurile trebuiesc gîndite si facute logic, stai cîteva zile la hotel si mergi linistit la examen fara stres, sau faci cum sti tu.

| UnTipObisnuit explică (pentru CristiDinBucuresti):

In dimineata de 5 iunie am examenul. Rezerv o camera la un hotel pentru seara de dinainte. Hotelul se afla la 30 de minute distanta fata de gara si stau intr-o localitatea in Suceava. Anul scolar se termina in ziua de 4 iunie. Absolvesc liceul cu o zi inainte de examen. Trenul cel mai convenabil care imi permite sa ajung la Iasi si sa particip la festivitatea de final de liceu ajunge acolo la 21:45.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru UnTipObisnuit):

E complicat cu restrictiile astea ale lor mult succes.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

De ce nu i ti i ei bilet dimineata, te urci in tren si ajungi la destinatie fara declaratie de ce vrei tu seara, sa te complici ca sigur gresesti declaratia si politia nu te iarta, amenda 500 sau 1000 lei pe loc, mergi ziua nu noaptea.

| UnTipObisnuit explică (pentru CristiDinBucuresti):

Pentru ca dimineata aceea am festivitatea de abolvire de clasa a 12-a (am scris si in intrebare) si mi-as dori sa pot participa la ea. (stau in alt judet fata de centrul de examen) Desigur daca se poate pedepsi cu amenda, cred ca va trebui sa o ratez.

| johnnny123 a răspuns:

Pastreaza si tu biletul de tren si daca te opreste politia le arati ca abia ai coborat din tren la 21:45 si ca mergi spre casa. Nu cred ca nu vor intelege

| Vântulalb a răspuns:

Faci o declaratie de mana in care scrii "Ma deplasez de la gara, acasa. Trenul a ajuns la ora 21, 45". Sa fie acolo, ca nu stii cu cine te intalnesti. Desi biletul de tren ar trebui sa fie suficient. Dar daca ai tren si mai devreme, e de preferat sa mergi cu ala. Eviti orice neplaceri.

| Adrian5575 a răspuns:

Bifeaza "deces al unui membru al familiei". Nu iti cere nimeni certificat de deces.

| isemilia a răspuns:

Poti face o declaratie si sa pastrezi si biletul de tren. Nu ar trebui sa ai probleme.

| UnTipObisnuit explică (pentru isemilia):

La declaratie ce motiv as putea sa pun? (vezi comentariul anterior)

| isemilia a răspuns (pentru UnTipObisnuit):

Hmm... Stiam ca la un momendat era si o alta varianta. Eu zic ca intelege si fara, insa ca sa fii sigur / sigura ia o folie de pastile cu tine si spune ca ai mers la farmacie. Desi personal nu cred ca vor avea o problema, la urma urmei atunci ajunge trenul.