| anonim_4396 a întrebat:

Salut, daca am fost amenintat virtual si cunosc personal pe cei care m-au amenintat, pot lua legatura cu politia?
Cu ce vor fi pedepsiti?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cu ce vor fi pedepsiti n-avem de unde sti, ce putem spune este ca fapta respectivilor poate constitui infractiunea de amenintare, conform Codului penal, citez:
"ART. 206.Ameninţarea
  (1) Fapta de a ameninţa o persoană cu săvârşirea unei infracţiuni sau a  unei fapte păgubitoare îndreptate împotriva sa ori a altei persoane, dacă este de natură să îi producă o stare de temere, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă, fără ca pedeapsa aplicată să poată depăşi sancţiunea prevăzută de lege pentru infracţiunea care a format obiectul ameninţării.
(2) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."
Pedeapsa poate fi stabilita doar de catre instanta de judecata, in urma unui proces penal, daca se ajunge la proces.
Plangerea la politie trebuie facuta in maximum 3 luni de la data cand stii cine te-a amenintat.