Întrebare recomandată | xZer0x a întrebat:

Salut, daca am implinit 18 ani si am facut toate actele necesare la scoala(pentru alocatie de stat), primesc alocatie in timpul vacantei de vara sau doar pe parcursul anului scolar?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa primesti alocatia de stat in intreaga perioada, pana la terminarea liceului/scolii profesionale, cu exceptia cazului ca ramai repetent.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU vei primi alocaţia pe perioada vacanţei!

Vezi alte detalii în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......ceu-funda/

Toate cele bune!

| Zaygon a răspuns:

Tu ai facut actele in anul trecut scolar sau acesta?
Oricum dupa ce incepi anul si ai facut actele o sa inceapa sa iti vina alocatia chiar si pe lunile de vara.

| krewooo a răspuns:

Alocația oferită de stat, este in prealabil destinata ție, atata timp cât te afli in cadrul şcolii, până la terminarea celor 12 clase. Singura exceptie prin care iti pierzi dreptul de a avea alocație ( in şcoală) este pe parcursul vacantei de vara. Sa nu te ingrijoreze acest lucru, pentru ca odata cu inceperea scolii, banii lipsa de pe parcursul verii vor fi restituiti sub forma retro.