| Andrei9716 a întrebat:

Salut, daca am luat astăzi numerele definitive si asigurarea facuta pe numere provizorii care mai este valabilă inca o luna se poate folosi si pe numere definitive? Sau trebuie alta asigurare?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legea 132/2017 nu contine o prevedere expresa in acest sens.
Din continutul prevederii privind ce trebuie sa cuprinda contractul de asigurare si a faptului ca asiguratul trebuie sa comunice asiguratorului daca se schimba ceva rezulta ca asigurarea va fi valabila daca o sa comunci numarul de circulatie atribuit la inmatriculare.

| Andrei9716 explică (pentru Ioandelasal):

Păi eu stiu ca e seria de șasiu pe asigurare eu zic ca este de ajuns

| Ioandelasal a răspuns (pentru Andrei9716):

Conform legii indicate contractul trebuie sa contina si numarul de inmatriculare, citez:
"ART. 6.Contractul RCA
  (1) Contractul RCA conţine informaţii privind: numărul şi data încheierii contractului, părţile contractului RCA, perioada de valabilitate, limitele maxime de răspundere stabilite de către asigurătorul RCA, prima de asigurare, numărul ratelor, scadenţa ratelor, intermediarul, clasa bonus/malus, numărul de înmatriculare/înregistrare şi numărul de identificare a vehiculului, precum şi statele în care acest document are valabilitate."

| Andrei9716 explică (pentru Ioandelasal):

Deci e valabilă sau nu?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Andrei9716):

Ce ti-am spus prima data: va fi valabila daca o sa comunici schimbarea numarului.
Aceasta este parerea mea de jurist dar o parere sigura afli daca te adresezi asiguratorului. De asemenea ar fi bine sa citesti si contractul, se poate sa existe o prevedere contractuala in acest sens.

| Andrei9716 explică (pentru Ioandelasal):

Am inteles multumesc frumos

| goguPatent a răspuns:

Daca sigurarea pentru nr rosii era facuta pe seria de sasiu doar poti cere de la asigurator sa iti treaba nr negre pe polița