| TbW a întrebat:

Salut. Dacă am luat o masina și vânzătorul a făcut contractul de vânzare cumpărare și au trecut cele 90 de zile fără sa o mai trec la primarie. Dacă sunt oprit de politie și am ITP și asigurare credeți ca verifica dacă este trecuta? Și dacă vad ca nu este trecuta ce măsuri pot lua?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca au trecut 90 de zile fara ca tu sa inmatriculezi masina pe numele tau atunci inmatricularea se suspenda si daca esti prins circuland pe drumurile publice o sa fii cercetat penal si posibil condamnat pentru circulatia cu o masina neinmatriculata.
Potrivit OUG nr.195/2002 (Codul rutier), rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
  "ART.11.(1)Proprietarii de vehicule sau deţinătorii mandataţi ai acestora sunt obligaţi să le înmatriculeze sau să le înregistreze, după caz, înainte de a le pune în circulaţie, conform prevederilor legale.
(4)În cazul transmiterii dreptului de proprietate asupra unui vehicul, datele noului proprietar se înscriu în Registrul naţional de evidenţă a permiselor de conducere şi a vehiculelor înmatriculate constituit de Direcţia Regim Permise de Conducere şi Înmatriculare a Vehiculelor simultan cu menţionarea încetării calităţii de titular al înmatriculării a fostului proprietar. Pentru realizarea acestei operaţiuni, noul proprietar este obligat să solicite autorităţii competente de înmatriculare transcrierea transmiterii dreptului de proprietate, în termen de 90 de zile de la data dobândirii dreptului de proprietate asupra vehiculului.
(4^3)În situaţia în care noul proprietar nu solicită transcrierea transmiterii dreptului de proprietate în termenul prevăzut la alin. (4), înmatricularea vehiculului se suspendă de drept până la data transcrierii transmiterii dreptului de proprietate."

| Frank51 a răspuns:

Mergi frumos la drpciv din județul tău cu contractul și copiile mașinii, și ceri mențiunea în baza de date a faptului că este înstrăinată.

Edit: Stai așa, what? Nu ți-a dat fiscalul sau de ce n-ai înscris-o?

| mi25 a răspuns (pentru Frank51):

Inainte de a merge la drpciv trebuie sa mearga la primarie sa inscrie masina. La drpciv trebuie sa duca si dovada ca a inscris masina la primarie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai efectiv e tot pe numele lui, ce sa verifice ca aia vad instant pe ce nume e masina laughing), eu am avut acest caz si m-au oprit de doua ori, a doua oara a zis ca imi retin talonul daca nu o trec data viitoare si ma opresc iar, insa am trecut pe numele unui unchi ca sa evit taxele mai mari, asigurare etc si da, iti pot lua talonul daca nu e pe numele tau sau a unui membru din familie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se radiaza automat dacă nu-i trecută la primărie.
Si circularea cu o masină radiată e dosar penal.

| Smara_Smara_1984 a răspuns:

Nu are ce sa verifice ai talonul de la masina.si nu e trecut in talon nimic de vanzator.nu are ce sa faca politia.mergi cu masina mult si bine fara sa platesti taxe si amezile prin posta tot la prop din talon se duc! doar poate daca te spargi in fata lor si le zici ca ai loato acum 2 ani dar nu ai facut actele. atunci da poate retine talonul dar nu e nimeni atat de prost ori zici ca e la un prieten si ai loato si tu sa te plimbi ori ca ai cumparat-o in urma cu 2 zile si o sa faci actele? sczpntgreseli dar ma cam grabesc