| Mirificul a întrebat:

Salut. Daca am luat salariul pe data de 10, in ce data voi figura cu veniturile la ANAF?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vei fi in evidenta ANAF dupa ce angajatorul depune declaratia 112, data legala este de pana la 25 a lunii urmatoare celei pentru care primesti salariul in data de 10.
Nu stiu de ce intrebi, aceasta nu te priveste pe tine, angajatorul trebuie sa retina din salariul tau brut si sa vireze contributiile la fondurile speciale si impozitul pe salariu.

| darrio2007 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Are ceva restante neplatite. Amenda, neplata vreunui abonament etc.

| Ioandelasal a răspuns (pentru darrio2007):

Tot ce se poate dar cu acestea nu se ocupa ANAF. Amenzile neplatite se trimit la compartimentul de impozite si taxe de la primaria de domiciliu iar pentru alte datorii la executorul judecatoresc.